Adrenalin Patlaması Yaşatacak Bir Spor ‘Heliski’

Adrenalin tutkunlarının en son gözdesi olan heliski sporu, dünyada ilk olarak 1965 yılında Kanada’da yapılmıştır. Helikopterli kayak anlamına gelen heliskide, kayakçılar helikopter ile dağların yüksek yamaçlarına çıkarak, bembeyaz kar üzerine atlar. Heyecanlı ve bir o kadar eğlenceli bu aktivite, sporcuların parkur sonuna kadar kayıp tekrar helikoptere binmesiyle sona erer. 

Adrenalin Patlaması Yaşatacak Bir Spor ‘Heliski’

Heliskide öncelikli konu her zaman güvenliktir. Bu tür kayak sporu, uzman rehber kişi veya kişiler eşliğinde yapılmaktadır. Sporcular, parkura çıkmadan önce kışın zorlu şartlarında hayatta kalma tekniklerinin ve bölge yerleşim planının öğretildiği bir dizi eğitim almak zorundadır. Bu eğitimleri tamamlayan kayakçılar yanlarında, iletişim cihazları, GPS vericileri, haritalar ve çığ tehlikesine karşı özel ekipmanlar bulundurmak zorundadır. 

Sporcuları dağa taşıyan helikopterler, acil durum sırasında hemen müdahale edilebilmesi için özel olarak tasarlanmışlardır. Bölgede ambulans tipi helikopter, olası müdahaleler için her zaman hazır bekletilmektedir. 

Türkiye’de Heliski Nerede Yapılır?

Adrenalin Patlaması Yaşatacak Bir Spor ‘Heliski’

Dünyada bu sporun yapılabileceği yerlerin sayısı oldukça azdır. Kanada, Alaska, Alp Dağları’nda yapılan bu spor ülkemizde ise sadece Rize’nin Kaçkar Dağları’ndaki Ayder’de Ahmet Haşimoğlu’nun sahip olduğu Haşimoğlu Otel’de yapılmaktadır. Gün geçtikçe popülerliğini arttıran bu faaliyet için ülkemize başta Avrupa ülkelerinden her yıl ortalama 500 sporcu gelmektedir. 

Kaçkar Dağları’nda Mart ve Nisan ayları arasında karlar yumuşamaya başlar ve bu durum çığ tehlikesini beraberinde getirmektedir. Her ne kadar sporcular, eğitim almış olsalar ve çığ altında kalma durumunda otomatik açılan ‘airbag’ özelliğine sahip çantalar kullansalar da güvenlik sebebiyle bölgede kayak sezonu kısa sürmektedir. 

Haşimoğlı Otel, Heliski’nin yanı sıra rafting, trekking, safari, zipline ve olta balıkçılığı gibi hizmetlerde sunmaktadır.

Türkiye Heliski Fiyatı 

Adrenalin Patlaması Yaşatacak Bir Spor ‘Heliski’ - heliski fiyatı

Geldik çok merak edilen “Heliski fiyatı nedir?” sorusunun cevabına. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Türkiye’de bu sporu yapmak için Haşimoğlu Otel’e gitmeniz gerekmektedir. Otel fiyatları dönemine göre farklılık gösterse de günlük ortalama 400 – 500 TL gibi bir fiyata kalabilirsiniz. Ancak heliskinin fiyatı buna dahil değildir. Bu spor, diğer kayak sporlarına göre oldukça pahalı bir aktivitedir. Bu sporu yapmak için haftalık 9 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. 

Cevap bırakın