Gitmeniz Gereken 10 Kayak Merkezi

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde, hepinizin uygun kayak merkezi aradığınızı çok iyi biliyoruz. Türkiye’de kayak tatili denince herkesin aklına Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Kartepe ve Palandöken gibi popüler merkezler geliyor olsa da ülkemizde bu merkezler haricinde çok sayıda kayak merkezi bulunmaktadır.

Bugünkü yazımızda daha az bilinen ve kayak severler tarafından keşfedilmeyi bekleyen kayak merkezlerine değineceğiz. Bu kayak merkezlerini tercih ederek çok daha uygun fiyatlara kayak tatili yapabileceğinizi de belirterek yazımıza geçelim.

Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi

Elazığ’ın gösterişli Hazarbaba dağının yamaçlarında bulunan merkez, 8 adet piste sahiptir. Toplamda 1 kilometrelik telesiyej hattı ile konuklar pistlerin başlangıç noktalarına taşınmaktadır. 1850 metre yüksekliğinde bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi’nin en dikkat çeken yönü ise çok zorlu pistlere sahip olması. Bu nedenle Hazar Gölü manzarasına sahip olan merkez, özellikle profesyonel kayak sporcuları tarafından tercih edilmektedir. Kayak merkezi etrafında 2 konforlu kayak oteli bulunmaktadır.

Artvin Atabarı Kayak Merkezi

2200 metre uzunluğundaki Mersivan Dağı üzerine kurulmuş olan Atabarı Kayak Merkezi, kayak sporlarına ek olarak motorlu kar sporlarına da elverişli alanlara sahiptir. Kayağa yeni başlayan ziyaretçiler, devlet tarafından tahsis edilmiş profesyonel eğitmenler sayesinde çok uygun fiyatlara özel dersler alabilirler. Çevrede otel bulunmasa da konaklama ihtiyaçları için otantik dağ evleri mevcuttur.

Burdur Salda Kayak Merkezi

Çok az bilinen kayak merkezlerinden birisi olan Salda Kayak Merkezi, Burdur ilimizin sınırları içerisinde bulunuyor. En uzunu 1.600 metreyi bulan pistler, kayaklı koşu ve biatlon gibi kayak disiplinleri için de uygundur. Bölge muhteşem bir Salda Gölü manzarasına sahiptir ve kayak merkezi etrafındaki konaklama seçenekleri de göle 20 kilometre uzaklıkta bulunan bu göl çevresinde bulunmaktadır.

Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi

2715 metre yüksekliği ile kış sporlarına uygun ortam sunan Yalnızçam Kayak Merkezi, her seviyeden kayak severe uygun pistlere sahiptir. Tesiste 3 kilometrelik telesiyej hattı bulunmaktadır. Bölgedeki tek konaklama seçeneği bölgenin de adını almış olan Yalnızçam Oteli’dir.

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Adının hakkını veren kaya merkezi, Antalya’daki bir Kış sporları merkezi olarak duyan herkesi şaşırtmaktadır. Torosların Beydağları kısmında yer alan Saklıkent Kayak Merkezi, konuklara özellikle Mart ayında kayak yapıp daha sonra denize girme gibi dünyanın çok az bölgesinde uygulanabilecek bir imkanı sunmakta. Kayak merkezi etrafında yüzlerce dağ evi bulunmaktadır.

Erzincan Ergan Kayak Merkezi

Doğal güzellikleri ile meşhur Ergan Dağı, yaz aylarında olduğu kadar Kış aylarında da tam bir cazibe merkezi. Modern telesiyej sistemleri, yürüyüş alanları ve geniş pistleri ile muhteşem bir Kış tatili sizi bekliyor olacak. Bölgede sadece kayak değil atv, kar motosikleti, dağ kayağı, tırmanış, kızak gibi çeşitli Kış sporlarını da uygulayabilirsiniz. Kayak merkezi çevresinde Hilton gibi dünyaca ün yapmış lüks oteller bulunmaktadır.

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi

Çok geniş pistlere sahip olan Zigana Kayak merkezi, özellikle orta ve üstü kayak sporcularına hitap etmektedir. Giderek gelişen ve konaklama imkanları da çeşitlenmeye hazırlanan merkez, şimdilik ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarına tek bir otel ile cevap vermektedir.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı arasında bulunan Ilgaz Dağı’nın üzerinde kurulmuş Ilgaz Milli Parkı, farklı zorluk seviyelerindeki pistlere sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Kayak merkezi 2850 metre yüksekliğinde olup toplamda 3 piste sahiptir.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Acemi veya profesyonel fark etmeksizin her seviyedeki sporcuya hitap eden Davraz Kayak Merkezi, toplam uzunluğu 23 kilometreyi bulan 12 farklı piste sahiptir. Doğa harikası Eğirdir Gölü manzarasına sahip olan merkez, konuklarına çeşitli oteller ile konaklama imkanı sunmaktadır.

Bolu Esentepe Kayak Merkezi

Bolu denince aklımıza ilk olarak Kartalkaya geliyor olsa da, çam ormanlarının arasına adeta saklanmış olan Esentepe Kayak Merkezi de kış sporları için önemli bir alternatif. Ana yola sadece 5 dakika uzaklıkta olması ile dünyada bu alanda lider olan merkez, profesyonel kayak sporcularına da uygun olan 2 adet piste sahiptir. Bölgenin en dikkat çeken yanı ise Kış aylarında kayak, Yaz aylarında ise çim kayağı yapılabiliyor olmasıdır.

Cevap bırakın