Hangi Kayak Merkezi Tercih Ediliyor?

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 2 kayak merkezi olan Kartalkaya Kayak Merkezi ve Uludağ Kayak Merkezi, her açıdan birbirleri ile rekabet etmektedir. Ankara ve İstanbul’a çok yakın olan bu merkez, gece hayatı ve modern pistleri ile tatilciler için oldukça cazip tatil alanları. Bugünkü yazımızda, bu iki popüler kayak merkezini farklı kategorilerde karşılaştıracağız.

Muhteşem Manzara

Uludağ, manzara açısından Kartalkaya’nın çok gerisinde kalıyor. Birinci veya ikinci bölge otellerinde konakladığınız zaman, sadece pistleri ve pist üzerinde kayak sporcuları görebiliyorsunuz. Kartalkaya’nın ise neredeyse her bölgesinden muhteşem bir dağ manzarası sizleri bekliyor olacak. Öyle ki  daha Kartalkaya’ya varmadan sizi Bolu yolunda muhteşem bir manzara karşılıyor olacak. Manzara karşısında dinlenmeyi ve sevdikleriniz ile beraber vakit geçirmeyi seviyorsanız, mutlaka Kartalkaya’yı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Gece Hayatı

Kayak tatilinde dahi gece hayatını yaşamak istiyorsanız, sizin yeriniz kesinlikle Uludağ Kayak Merkezi. Havanın karardığı ilk saatlerden, havanın tekrar ağaracağı ilk saatlere kadar Uludağ’da eğlencenin dozu hiç düşmüyor. Özellikle sömestr ve yılbaşı gibi özel tatil dönemlerinde, DJ performansları ve özel sanatçıların konserleri eşliğinde çok eğlenebilirsiniz.

Kartalkaya’da ise sadece otellerin içerisindeki gece kulüplerinde butik partiler düzenlenmektedir. Tam manası ile gece hayatını yaşayabileceğiniz bir bölge değildir.

Fiyatlar

Her ne kadar Uludağ ülkemizin en pahalı kayak merkezi olarak bilinse de, bu yanlıştır. Uludağ Kayak Merkezi, kayak sporlarının başlama noktası olmasının da avantajı ile çok fazla otele sahiptir. Bu sayede konuklar, bütçelerine göre bir oda bulabilirler.

Kartalkaya’nın zirvesinde ise otel olanakları daha kısıtlıdır. Özellikle ortak tatil dönemlerinde, Kartalkaya’daki konaklama ücretleri rekor kırmaktadır. Aynı husus skipass ve özel dersler için de geçerlidir.

Kayak Keyfi

Öncelikle Uludağ, pistlerin çokluğu ve genişliği açısından üstün. Fakat ulaşımın çok kolay olması ve Uludağ’ın popülaritesinden dolayı, merkez çok fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Bu da pistlerin neredeyse tüm sezon boyunca dolu olmasına ve kayak yaparken kayak keyfinin düşmesine sebep oluyor.

Kartalkaya ise Uludağ’a göre çok daha tenha pistlere sahip. İki kayak merkezi de genel olarak Kış sezonu boyunca kar sorunu çekmiyor.

Uludağ’da güzel bir kayak keyfi geçirmek için hafta içi gidebilir ve acemilerin yoğun olduğu pistlerden uzak durabilirsiniz. Kartalkaya’nın ise en verimli olduğu zaman Mart ayıdır. Bu ayda hem pistler daha tenha olur hem de sis çökme ihtimali çok düşüktür.

Pist Kaliteleri

Kartalkaya ve Uludağ, Uluslararası Standartlara sahip kayak merkezleridir. Bu doğrultuda iki merkezin de gayet modern ve bakımlı pistlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pist kalitesi konumunda Uludağ’ın bir tık daha önde olduğunu söyleyebiliriz zira Uludağ’ın lift sistemleri çok düzgün ve hızlı çalışmaktadır. Bu sayede kayak severler çok fazla sıra beklemeden, kayak keyfine devam edebiliyorlar.

İki kayak merkezinde de acemiler ve profesyoneller için tatmin edici parkurlara sahip pistler bulunuyor. Uludağ’da Kuşaklıkaya, Kartalkaya’da ise Dorukkaya pisti ön plana çıkmaktadır.

Ulaşım Rahatlığı

Kartalkaya’nın ulaşımının rahat olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle özel aracınız ile gitmiyorsanız, yolculuk bir süre sonra strese dönebilir.

Uludağ ise Türkiye’deki en rahat ulaşımı olan kayak merkezidir. Uludağ’a gitmek için Bursa Merkez’e bir şekilde gelmeniz yeterlidir. Uçak, otobüs, vapur veya özel aracınız ile Bursa Merkez’e geldikten sonra tek yapmanız gereken sizi Uludağ Kayak Merkezi’ne çıkaracak teleferiği kullanmak olacaktır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu teleferik yolculuğunu, dünyanın en uzun teleferik hattını kullanarak yapacağınızı da hatırlatalım.

Cevap bırakın