İlk Kayak Deneyimi İçin Neler Yapmalıyım?

Güneşe, denize ve kumsallara hayran olanlar bir kenara dursun, biz kış ayının gelmesini iple çeken kayak severleriz. İlk karın düşmesinin adeta bayram havası oluşturduğu kişilerdenseniz, zirvelerin yolunu tutmaya hazır olun. İlk kayak deneyimi, belki de en önemli nokta olarak öne çıkıyor. Kayak sporlarını uzun zamandır takip ediyor fakat kendinize ilk defa kaymak için fırsat oluşturduysanız, işte bu güzel haber. Gelin hep beraber ilk kayak deneyimi için neler yapılması gerektiğini konuşalım.

Korkunun Ecele Faydası Yok

Kayak Kıyafetleri Malzemeleri - Kıyafet

İlk kez pistlere çıkan kişilerin aklındaki en büyük soru işareti, ya düşersem? endişesidir. Buna net bir cevap verelim: Evet düşeceksiniz! Bugün en profesyonel kayak sporcuları dahi daima düşmektedir. Düşmek, kayak sporlarının temelidir desek yeridir. Düşmekten asla korkmayın fakat düşmeyi öğrenin. Kayak merkezlerinde alacağınız özel dersler sayesinde nasıl düşmeniz gerektiğini de öğreneceksiniz. Düştüğünüz yer zaten yumuşak kar olduğu için doğru düşerseniz, bir yatağa düşmekten daha fazla canınız acımayacaktır.

Hangi Kayak Merkezine Gitmeliyim?

İlk Kayak Deneyimi İçin Neler Yapmalıyım?

Tam donanımlı bir kayak merkezinde kayak yapmak istiyorsanız, aşağıdaki kayak merkezlerinden birisini tercih edebilirsiniz.

  • Uludağ Kayak Merkezi
  • Kartalkaya Kayak Merkezi
  • Kartepe Kayak Merkezi
  • Palandöken Kayak Merkezi
  • Erciyes Kayak Merkezi

Elbette bunlarına arasından hangisini seçeceğinize bulunduğunuz şehir ve bütçenize göre karar vereceksiniz. Yukarıdaki sıralama, ortalama günlük konaklama fiyatlarına göre pahalıdan ucuza listelenmiştir. Konaklamadan günübirlik kayacaksanız da liste yine aynı şekilde sıralanacaktır.

Kayağa Ne Zaman Gidilir?

İlk Kayak Deneyimi İçin Neler Yapmalıyım?

Kayağa ne zaman gidebileceğinizi yine gitmeyi tercih ettiğiniz kayak merkezi belirler. Örneğin Erciyes Kayak Merkezi’nde sezon Kasım ayında başlarken, Uludağ’da Aralık ayında başlar. Sezonun kapanış ayları da kayak merkezlerine göre değişkenlik gösterir. Yola çıkmadan önce ise mutlaka kayak merkezindeki pistlerin durumunu meteorolojinin sitesinden kontrol etmelisiniz.

Kayak Tatilinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlk kez gittiğiniz için kesinlikle kayak kıyafeti ve ekipman satın almayın. Eğer ilk tatiliniz güzel geçer ve bir daha gitmeye karar verirseniz sadece kayak kıyafetlerini hijyenik olması amacı ile satın alabilirsiniz. Ekipman almak için ise en az 3-4 ay aktif olarak pistlerde süzülmenizi tavsiye ediyoruz. Son olarak özel derse olumsuz yaklaşmayın. Satın alacağınız 2-3 saatlik özel ders ile, 2 yılda edinemeyeceğiniz tecrübeleri anında edinir ve kritik bilgileri öğrenirsiniz. Hem bu sayede düşe kalka bir tatil geçirmek yerine gerçekten kayabildiğiniz güzel bir kayak tatili geçirmiş olursunuz, paranız da boşa gitmemiş olur.

Cevap bırakın