Kartepe Kayak Merkezi ve Bilmeniz Gerekenler

Kartepe kayak merkezi sezonu açılmasıyla pistler dolup taşmaktadır. Türkiye’de en çok yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği kayak merkezlerinden birisidir. Konum açısından İstanbul’a yakın olması popüler olmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca yakın şehirlerden ziyaretçiler tüm tesisi doldurmaktadır. Kartepe kayak merkezi 1650 metre yükseklikte kurulmuştur. Kar kalınlığı ise yıllara göre 80 ile 200 metre arasında değişmektedir. Kayak merkezi sezonu Aralık ayında açılır. Mart ayında sona erer. En iyi kar kalığı olan ve kayak yapmaya uygun olan aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Kartepe kayak pistlerine taşımak için gün boyu düzenli olarak çalışan telesiyejler bulunur.

Kartepe Kayak Merkezi ve Bilmeniz Gerekenler - kızak

Kartepe Kayak Merkezinde Pistler

Kartepe kayak merkezi Kocaeli’nin çıkışında yer alıyor. Her seviye kayakçılara uygun kayak pistleri mevcuttur. 3200 metrede bile kayak yapılabilme imkânı bulunur. Geyik alanı tepesi, Karlık tepe ve Kartepe olarak ayrılan kayak pistleri vardır. Diğer kış turizmlerinden farklı olarak İzmit körfezi ve Sapanca gölü gibi deniz ve göl manzarasına sahiptir. Bunlar kayak merkezinde tepeden görünmektedir. 3 milyon 500 metrekare alanı olan Kartepe kayak pisti, Türkiye’nin en büyük pistleri olarak kendisini göstermiştir. Kayak yapmak için Kürek dağı, Geyik alanı, Kartepe arasında olan Kadı konağı kullanılmaktadır. Kar yağmayan zamanlarda ise suni kar makinesiyle soruna çözüm bulunmuştur. Kayak pistlerin zorluk dereceleri renklere göre belirlenmiştir. Yeşil olan çok kolay kayak pistten sadece 1 tane mevcuttur. Mavi renkte olan kolay pistten 4 tane, kırmızı renkte olan orta zorlukta pistten 5 tane ve siyah rengi bulunan zor pistten 2 tane kayak pisti bulunur. Ayrıca Geyik alan, Kartepe, Karlık tepe ve Kadı konağı adında 4 adet telesiyeji vardır.

Kartepe Kayak Merkezi ve Bilmeniz Gerekenler - teleferik

Kartepe Kayak Merkezinde Gezilecek Yerler

Kayak merkezinin dışında doğa güzellikleri ile de ünlüdür. Maşukiye’de bulunan görkemli bir şelalesi bulunur. Şelalenin kenarlarında bulunana restoranları taze ve kiremit üstünde pişen lezzetli alabalıkları ile meşhurdur. Diğer doğa güzelliği ise Sapanca gölüdür. Sapanca’da bulunan bu gölün kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir veya gölün hayran bırakan manzarasını seyrederek çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca buralarda kamp yapma ve piknik yapma alanları bulunur. Sessiz ve yemyeşil doğası ile huzur bulabileceğiniz bir ortamdır. Buralar kayak sezonunda da hizmete açıktır. Kayak merkezine ve doğal güzelliklerine ulaşmak için İstanbul’dan düzenli olarak kalkan otobüsler bulunur. Kartepe günübirlik kayak turu ya da özel aracınızla kolaylıkla gezebileceğiniz ortamlardır. Bir gün içinde tüm bu güzellikleri gezmek istiyorsanız hesaplı ve düzenli olarak çalışan günübirlik kayak turunu tercih edebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi ve Bilmeniz Gerekenler - Pist Ulaşım

Cevap bırakın