Kartepe Kayak Pistleri ve Özellikleri

Kış sporları adına ülkemiz oldukça şanslı bir coğrafyada yer alıyor. Kayak sezonunun açılması ile yerli ve yabancı turistler de bu kayak merkezlerine akın ediyorlar. Ülkemizin en yeni kayak merkezleri arasında bulunan Kartepe Kayak Merkezi de bunlardan bir tanesi. Özellikle sömestr tatilinde dolup taşan merkezdeki otellerde yer bulmak imkansız. Kartepe kayak pistleri her seviye sporculara hizmet verebilmektedir. Kar yüksekliği 2 metreyi geçen merkez, İstanbul’a çok yakın olması sebebiyle yabancı turistlerinde bir hayli ilgisini çekiyor. Kartepe kayak pistleri sunduğu farklı özelliklerle diğer merkezlerden ayrılmaktadır. 

Kartepe’de 3 telesiyej ve 1 adet teleski bulunuyor. Pist uzunlukları ise oldukça değişken. 400 metre gibi çok kısa pistlerin yanı sıra 3.5 kilometrelik çok uzun pistlerde bulunuyor. Sezon boyu yoğun yağış alan merkez, profesyonel kayakçılar için de muhteşem bir ortam sunmuş oluyor.

Kartepe Kayak Merkezi Kar Kalınlığı

Kartepe-İstanbul Arası Mesafe - Tesisler

1650 metre yükseklikte bulunan merkezdeki kar kalınlığı ortalama olarak 1 ila 2 metre arasında değişmektedir. Kayak için en uygun aylar ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış mevsiminin verimliliğine göre Mart ayında da kayak yapılabildiği olmuştur. Pistler arası ulaşımı sağlayan telesiyejler ise gün boyu hizmet sağlamaktadır.

Ders ücretleri diğer kayak merkezlerine göre oldukça uygun olan Kartepe’de, kayak becerilerinizi geliştirebilir veya sıfırdan bu sporu öğrenerek, tatilinizden daha da çok zevk alabilirsiniz. Malzemesi olmayanlar ise endişelenmesin, merkezin birçok bölümünde ekipman kiralayabileceğiniz işletmeler mevcut yine aynı şekilde otelinizden de bu ekipmanları temin edebilirsiniz.

Kartepe Kayak Pistleri

Kayak Yapma Teknikleri - Teknik

Kocaeli’nin sınırında bulunan kayak merkezi; Bursa, İstanbul ve Ankara gibi 3 büyük şehrin tam ortasında olması sebebiyle ulaşım açısından çok rahat bir rota sunuyor. Özellikle Maşukiye gibi bir turizm cennetine yakın olması ve sırtında Sapanca Gölü’nü bulundurması da turizm potansiyeli açısından çok olumlu bir etki bırakıyor. Kartepe’nin zirvesindeki manzara ise çok nadir yakalanabilecek kareler sunuyor.

Kartepe Kayak Merkezi pistleri hem kayağa ilk başlayan hem de bu sporun artık uzmanı olmuş kişiler için tasarlanmıştır. Merkezde Kartepe, Karlık Tepe ve Geyikalanı Tepesi olmak üzere 3 ana tepe bulunmaktadır. Merkezden en iyi şekilde faydalanmak adına, daha önce konakladığım Green Park Kartepe otelini okurlarımıza bir tavsiye olarak bırakıyorum.

Cevap bırakın