Kayak Hakkında Merak Edilenler

Kış aylarının gelmiş olması, ülkemizdeki milyonları da tatil heyecanı ile kasıp kavurmaya başladı. Özellikle sömestr döneminde herkesi bekleyen uzun tatil, kayak merkezlerinin de dolup taşmasını sağlamaktadır. Kayak sporları ülkemizde son 10 yılda ciddi bir popülarite kazanmış olsa da halen ciddi bir ön yargı ve bilgi eksikliği de bulunmaktadır. Bu nedenle bugünkü yazımızda, kayak hakkında merak edilenlere değineceğiz ve en sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Kayak Nedir? Neden Yapılır?

Dünya’daki geçmişi henüz çok yeni olan kayak sporları, ilk olarak 1920’li yıllarda İsviçre Alplerinde yapılmaya başlanmıştır. Temel olarak iki tahta üzerinde yapılan kayak daha sonra çok çeşitli disiplinler ile çeşitlenmiştir. Kayak’tan sonra en çok tercih edilen disiplin ise Snowboard’dır.

Kayak sporları ise diğer birçok spor dalı gibi rakibi geride bırakma üzerine kurulmuştur. Pistlerde rakipleri ile veya süre ile yarışan sporcular, bitiş noktasına en hızlı şekilde ulaşmayı amaçlarlar. Elbette turnuvanın amaçları, kayak disiplinlerine göre farklılık gösterebilir.

Kayak, bireysel olarak yapılabilecek en heyecan verici sporlardan birisidir. Doğanın içinde olması ve kişiye büyük bir özgürlük tanıması, bu kadar ilgi görmesinin altında yatan en önemli sebeplerdir.

En Popüler Kayak Sporları Hangileridir?

Kayak sporunda Uluslararası Turnuvalar genel olarak beş farklı ana kategoride yapılmaktadır. Bunlar Alp disiplini, Kuzey disiplini, Snowboard, Serbest stil kayak ve Biatlon olarak bilinmektedir.

Kayak Kıyafetleri Özel Midir?

Herhangi bir Kışlık kıyafet ile kayak sporlarının yapılması imkansızdır. Kayak kıyafetleri terin kurumasını önleyen, nefes alan ve asla ıslanmayan ürünlerdir. Tek başına kayak pantolonu veya kayak montu giymek işlevsizdir. Bu kıyafetlerin altında mutlaka termal içlik bulunmalıdır. Ayrıca güvenli bir kayak sporu için sporcu mutlaka kask, çene koruyucusu veya gözlük kullanmalıdır.

Kayak Sporlarının Faydası Nedir?

Her şeyden önce kayak sporlarının temel amacı eğlenmektir. Kayağa başladıktan sonra, Kış aylarını Yaz aylarından daha büyük bir hasretle bekleyeceğinizin garantisini veriyoruz. Buna ek olarak bu sporu yapan kişiler bir süre sonra çok daha güçlü, dayanıklı, atik ve esnek bir fiziğe kavuşurlar. Doğanın adeta kalbinde yapılıyor olması da yapan kişiye inanılmaz bir huzur vermektedir.

Kayağa Kaç Yaşında Başlanır?

Profesyonel kayak eğitmenleri, ayakta durabilen her çocuğun kayak da yapabileceğini söyler. Fakat konsantrasyon, çevreyi algılayabilme ve kendini koruyabilme gibi özelliklere sahip olması açısından biz 5 yaş altındaki çocukların pistlerde olmasını önermiyoruz. Bunun tek istisnası ise çocuklara özel pistlere sahip olan kayak merkezleridir.

Herkes Kayak Yapabilir Mi?

Fiziği bu spora uygun olan herkes kayak yapabilir. Sporu en iyi şekilde yapabilmek için kişinin güçlü, denge kurabilen ve öz güvenli olması gerekecektir. Vücudu kayağa hazır olmayan kişiler, ilk gün sonrasında 1 haftalık tatili kapatırlar.

Kayak Gerçekten Pahalı Mı?

Maalesef kayak pahalı bir spordur. Ekipman, kıyafet, özel ders, konaklama, ulaşım, skipass, yeme içme derken kayak tatilinin toplam maliyeti yükselir. Buna rağmen eşi benzeri olmayan bu heyecanı yaşamak için vereceğiniz her kuruşun buna değeceğini söyleyebiliriz.

Kayağa Nasıl Başlamalıyım?

Tek yapmanız gereken herhangi bir kayak merkezine gitmektir. Bu sporu hiç bilmiyorsanız, özel ders alarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Türkiye’de ilk kez bir kayak merkezine giden ziyaretçilerin büyük kısmı, bu sporu kendi başlarına öğrenmeye çalışmaktadır. Bu da maalesef 1 haftalık tatilde, neredeyse hiç kayamayan binlerce kişinin evlerine mutsuz dönmesine sebep olmaktadır.

Hayatınızda sadece 1 kere ücret ödeyeceğiniz özel dersleri satın alarak, tatiliniz boyunca kayak yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Cevap bırakın