Kayak İçin Gerekli Malzemeler ve Özellikleri

Kayak sporları oldukça detaylıdır ve bu detaylarla uğraşmakta bir o kadar zevklidir. Yaz tatilinin basitliği bir tarafta dururken, kış sporları hem pahalıdır hem de tatile gitmeden önce sağlam bir hazırlık yapmayı gerektirir. Buna rağmen kayak tutkusu bir başkadır, bu spora tutkun olan herkes için bu detaylar ayrı bir zevktir. Kayak için gerekli malzemeler olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Bu spora başlamadan önce kayak için gerekli malzemeleri bilmenizde büyük fayda var. 

Kayak

Kayak sporu - genel

Sporun adını taşıyan bu ekipman, sporun temelidir. Kayaklar, sporu yapacak kişinin kilosuna ve bazı durumlarda da boyuna göre özel tercih edilmelidir. Yani her kayak, herkes için kesinlikle uygun değildir. Kişinin boyunun çok önemi yoktur çünkü önemli olan yere yaptığı baskı seviyesidir. Kayakların bel genişliği, ön ve arka kavisleri, burun şekilleri gibi detayları kayak stillerine göre belirlenmektedir. Hatta kayak merkezindeki karın türüne göre bile özel kayaklar üretilmektedir. Acemiler için kayak türleri genelde standart olsa da profesyoneller için çok fazla çeşit bulunmaktadır. Kayağa yeni başlıyorsanız bu aşamada çok takılmazsınız, sadece kilonuza en uygun modeli alırsınız.

Kayak Ayakkabıları

Alp disiplinine ait kayak ayakkabıları, bu spor için özel tasarlanmaktadır. Sert plastikten üretilen ayakkabıların içi sünger ile doldur ve bu sayede ayak bileğinizi sabitleyerek olası sakatlanmaları önler. Kuzey disiplini için üretilen kayak ayakkabıları ise dize kadar değil bilekte biterler. Daha hafif malzemelerden yapılır ve plastiğin yanında deri de bulundurur.  Daha hafif olması sebebiyle normal spor ayakkabılarına benzetilir. Hangi ayakkabıyı tercih edeceğinizi bilmiyorsanız kayak odalarında bulunan personelden destek alabilirsiniz.

Kayak Kıyafetleri

Ülkenin En Ünlü Kayak Merkezleri

Dağın tepesinde başınıza gelebilecek en kötü şey ıslanmak ve doğal olarak üşümektir. Kar montlarının ve pantolonlarının birincil amacı sizi ısıtmak değil ıslatmamaktadır. Isıtma görevini ise bu ürünlerin altına giyeceğiniz termal içlikler yapacaktır. Bunun yanında eldiven, bere, güneş ve kar gözlükleri, kar maskesi gibi ürünleri de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Kar kıyafetlerinin kiralanmasına hijyenik sebepler dolayısı ile karşıyım, tek seferliğine iyi bir markadan satın almanızı tavsiye ediyorum. Uygun fiyatlar için sezon sonu dönemleri ve yaz aylarını hedefleyebilirsiniz.

Vaks

Daha hızlı kaymak için kayakların altına sürülen kimyasal bir maddedir. Bal mumu gibi bir kıvamı bulunur ve sadece profesyoneller tarafından kullanılır.

Cevap bırakın