Kayak Merkezi Tercihleri ve Önerileri

Kış ayları geldi ve kayak sezonuna girdiğimiz şu günlerde, eminim ki çoğunuzun aklında bu soru var. Kayağa nereye gitmeliyim? sorusunu Türkiye’de sormak çok mantıklı zira alternatiflerin sayısı hiç de az değil. Bugünkü yazımızda bu soruya cevap bulmanızı kolaylaştıracak ayrıntıları sizler ile paylaşacağız.

Erciyes

Türkiye’nin en yüksek 5. dağı ve İç Anadolu’nun en yüksek tepesi olan Erciyes, en modern telesiyejleri ve muhteşem pistleri ile sizi bekliyor. 34 adet pisti bulunan Erciyes’in pist uzunlukları ise 230 metreden 2980 metreye kadar değişebiliyor.

Bölgedeki kar kalınlığı sezon boyunca 3 metre civarında görülüyor. Karasal iklime ve toz kara sahip olduğu için sezon boyunca karlardan aynı performansı alabiliyorsunuz.

Uygun fiyatları ile meşhur olan Erciyes’te saatliği 100 liradan özel ders alabilir, günlüğü 70 liradan skipass kiralayabilir ve maksimum 150 liraya tüm ekipman ve kıyafetlerinizi kiralayabilirsiniz.

Bölgenin en meşhur kayak otelleri arasında Ace Hotel, Mirada Del Monte ve Grand Eras otelleri bulunmaktadır.

Uludağ

Kayak denince elbette hepimizin aklına öncelikli olarak Uludağ geliyor. Çok fazla otel seçeneğinin olması, gece hayatının hareketliliği ve modern pistleri ile Uludağ gerçekten çok çekici. Toplamda 21 adet pisti bulunan Uludağ’ın en kısa pisti 500 metre iken en uzun pisti 1990 metre civarında. Bölgede her seviyedeki sporcu için uygun kayak pistleri bulunmaktadır.

Kısa süren kayak sezonu boyunca kar kalınlığı ortalama olarak 3 metre civarındadır. Ilıman bir iklime sahip olması, keyifli bir kayak tatili geçirmenizi sağlayacaktır.

Fiyatlar konusunda çok mütevazı olmayan Uludağ’da özel derslerin saatlik ücretleri 150 lira civarında. Ekipmanlarınızı ise toplamda 200-250 lira arasında kiralayabiliyorsunuz.

Bölgenin en meşhur otelleri Ağaoğlu, Karinna ve Alkoçlar otel olarak konuklara hizmet veriyor.

Palandöken

Türkiye’nin en yüksek kayak pisti zirvesine sahip olan Palandöken, Olimpiyat pistlerine de sahip olması sebebiyle profesyonellerin kesinlikle ilk tercihleri arasında. 200 metreden, 3300 metreye kadar lift sistemlerinin bulunduğu Palandöken’de, meşhur ve çok zorlu olan Ejder Pisti de bulunmaktadır.

Kar kalınlığı sezon boyunca 3 metre ortalamasında seyretmektedir. Çok sert bir iklime sahip olan Palandöken, geceleri -35 gibi dondurucu soğuklara ulaşabilmektedir. 6 aya yakın süren sezonu boyunca kayak keyfini konuklarına sunan kayak merkezi oldukça uygun fiyatlı. Özel ders fiyatlarının 120 lira civarında olduğu Palandöken’de toplamda 150 liraya tüm ekipman ve kıyafetlerinizi kiralayabilirsiniz.

Bölgenin en meşhur otelleri ise Palan Otel, Sway Hotels, Polat Erzurum Resorts ve Dedeman Palandöken olarak biliniyor.

Kartalkaya

Bolu’da bulunan Kartalkaya, Uludağ’ın en büyük alternatifi olarak göze çarpıyor. Geniş pistleri ve ılıman iklimi sayesinde keyifli bir kayak deneyimi yaşayabileceğiniz merkez, özellikle snowboard yapmak isteyenlerin Batı’daki ilk tercihi. Avrupa standartlarında snowboard pistine sahip olan Kartalkaya’daki pistler, 240 metre ila 1500 metre arasında uzunluklara sahip.

Kayak sezonu boyunca Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki kar kalınlığı ortalama olarak 3 metre civarındadır. Ekipmanlarınızı ve kıyafetlerinizi 200 lira civarında kiralayabiliyorsunuz. Özel ders açısından ise Kartalkaya ülkemizin en pahalı merkezlerinden bir tanesi. Özel dersin saatlik ücreti 200-300 lira arasında değişmektedir.

Kartalkaya pistleri, Kartal ve Kaya otel grupları tarafından işletilmektedir. Zirvede bu iki gruba ait 5 adet lüks otel bulunuyor. Bunların en çok tercih edilenleri ise Grand Kartal, Dorukkaya Mountain Resort ve Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort olarak bilinmektedir.

İncelediğimiz bu 4 kayak merkezi de, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın önde gelen Kış sporları merkezleridir. Hangisine giderseniz gidin, mutlaka pişman olmadan evinize döneceğinize eminiz.

Cevap bırakın