Kayak Merkezleri ve Pistlerin Zorluk Seviyeleri

Tatil rezervasyonunuzu yaptırdınız, kayak tatili için her şey hazır ve hatta ekipmanlara bile bakmaya başladınız, fakat daha önce hiç kayak sporu yapmadınız ve pist seviyeleri ile ilgili bilginiz de yok. Hiç endişe etmeyin ve bir daha gelmeyecek olan bu ilk heyecanın tadını çıkarmaya çalışın. Tepelerden kendini bırakıp kayak veya snowboard ile kaymak elbette biraz ürkütücü geliyor olabilir, fakat her şeyi olması gerektiği gibi yaptığınızda, tehlikenin yerini güven alacaktır. Kayak merkezlerindeki pistler, daima zor, orta ve kolay hatta çok kolay olarak ayrılmaktadır. Kayağa ilk kez başlayan okurlarımız mutlaka çok kolay pistler ile başlamalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Kayak ve Pist Seviyeleri

Kayak Merkezleri Liftler - Genel

Ülkemizdeki Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken ve Kartepe gibi tüm kayak tesislerinde yeni başlayanlar için özel olarak tasarlanmış kayak pistleri bulunur. Bazı merkezlerimizde ise aynı zamanda acemi snowboard tutkunları için de özel pistler bulunmaktadır. Ülkemizde kayak sporu yeni yayıldığı için, merkezlerdeki pistlerin çoğunun yeşil veya mavi renklendirildiğini göreceksiniz.

    • Siyah: Tehlikeli
    • Kırmızı: Zor
    • Mavi: Orta

                    Yeşil: Kolay

Özellikle çocuklu ailelerin yeşil ve mavi pistleri tercih etmesini zorunlu görüyoruz. Profesyonel eğitmenlerden aldığınız eğitimler, uzun yıllar süren tecrübeler ve iyi ekipmanlar ile elbette yıllar sonra siz de kırmızı pistleri tercih edebilirsiniz. Siyah pistler ise eğimi yüksek, bir anda daralabilen tehlikeli pistler olduğu için sadece profesyonel ve parkura hakim sporcular tarafından kullanılmalıdır.

Kayak Merkezi Nasıl Seçilir?

Davraz Kayak Merkezi, Tesisleri ve Pistleri - teleferik

Ülkemiz, kayak sporları adına gerçekten bir cennet gibi. Her bölgesinde Uluslararası bir kayak merkezi olan Türkiye, bu alanda giderek gelişmekte ve üzerinde düzenlenen organizasyonlar sayesinde bu turistik bölgelerini tüm dünyaya duyurma imkanı sunmaktadır.

Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe İstanbul ve Ankara’ya kara yolu ile de oldukça yakın olduğu için ülkemizin en popüler kayak merkezleridir. Özellikle sömestr gibi dönemlerde yoğun olmaları sebebiyle konaklama ve kayak fiyatları yüksektir.

Kayak merkezi tercihinizi tamamen bütçeniz belirleyecektir zira artık uçak yolculukları sayesinde uzaklar yakın olabilmekte. Daha düşük bütçeli bir tatil arıyorsanız, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’ni tercih edebiliriniz. Erciyes’in pistleri ve lift sistemlerinin ülkemizin en iyisi olduğunu tartışmasız söyleyebilirim.

Cevap bırakın