Kayak Sporları Detayları

Kayak sporları , ayakta durabilen herkesin yapabileceği aktivitelerdir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında çok zor bir spor gibi duruyor olsa da, sadece 2-3 saatlik eğitim ile yapabileceğiniz nadir sporlar arasındadır. Hiçbir teknolojik ürün içermemesi ve doğanın kalbinde yapılıyor olması, bu sporun en heyecan verici özelliklerinden birisidir.

Yaz tatillerine göre vücudumuzun çok daha kullanıldığı ve adeta spor yaparken eğlendiğimiz Kış tatilleri, meraklıları için hasretle beklenen zamanlardır. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde kayak tatiliniz için gün sayıyor ve bu tatile çocuklarınız ile gidiyorsanız, sporun çocuğunuz için faydalarını merak ediyor olabilirsiniz.

Çocukların dört gözle bekledikleri sömestr tatilleri, kayak için çok önemli bir avantaj. Özellikle günübirlik yerine konaklamalı kayak tatili yapmak isteyen aileler, ağırlıklı olarak sömestr dönemini tercih etmektedir. Bu nedenle de bu dönemde neredeyse hiçbir kayak merkezinde yer kalmamakta ve konaklama ücretleri tavan yapmaktadır.

Çocukların çok çabuk öğrenmesi, meraklı ve özgüven dolu olmaları, çabuk uyum sağlamaları ve adeta enerji deposu gibi dolaşmaları, onları kayak sporları için çok uygun hale getiriyor. Peki bu sporun onlara faydaları nelerdir? Kayak çocuklar için tehlike arz ediyor mu? Gelin, yazımızın devamında bu konuya daha detaylı bakalım.

Sağlık İçin Kayak

Sadece kayak değil, herhangi bir spor dalına erken başlamak kişiye büyük bir avantaj getirir. Kayak ve snowboard, 4-5 yaşındaki çocukların dahi rahatlıkla yapabilecekleri sportif aktivitelerdir. Bu sporla tanışan çocukların kısa zamanda esnekliği artar ve kasları inanılmaz güçlenir. Kayak sporlarında, normal şartlarda pasif kalan en küçük kaslarınız dahi çalışır. İlk gün sonrasında çocuğunuz kas ağrıları yüzünden biraz sızlanacak olsa da, bu onun fiziki gelişimi açısından iyi bir haberdir. Ayrıca bu sporun çok eğlenceli olması, onun enerjisine de çok büyük katkı sağlayacaktır.

Denge Yeteneği

Kayağın temel disiplini dengedir ve sürat kazanmadan önce her zaman dengede durmak öğretilir. Kayak bir dağın zirvesinde, sadece bir tahta ve vücudunuzla yalnız kaldığınız bir spor dalıdır. O nedenle ihtiyacınız olan tek şey konsantrasyon ve dengedir. Bu doğrultuda sadece fiziksel değil ruhen de dengeli olunması gerektiğini söyleyebiliriz. Kayak kazalarının başlıca sebebi, dikkatsizliktir.

Kasları henüz gelişimin çok başında olan çocuklarımız, kayak sporları sayesinde güç kazanırlar ve bu gücü dengeli kullanabilmeyi öğrenirler. Bu yetenek, sadece pistlerde değil hayatlarının bir çok aşamasında onlara fayda gösterecektir.

Özgüven Artışı

Kayak sporları, mücadele oranı yüksek aktivitelerdir. İnsanlar adeta bu sporu düşe kalka öğrenirler. Çocuklar da bu sayede belki farkında dahi olmadan zorluklar ile mücadele etmeyi öğrenirler. Sürekli düşen fakat düşmelerinden bir süre sonra artık nihayet dengede durmayı öğrenen çocuk, mücadele ettiğinde ve istediğinde her şeyi yapabileceğinin farkına varır.

Kayak yapmak ayrıca pistlerdeki diğer sporcular ile sosyal ilişkiler kurmayı gerektirir. Kimi zaman bir sporcuya el uzatır veya kimi zaman ona yol verirsiniz. Sosyal ilişki kurma fırsatı yakalayan çocuklar için bu da özgüven artırıcı bir durum. Özellikle çocuk pistlerindeki sosyal ilişkiler çok daha sık ve sevimli olmaktadır. Grup halinde alınan özel dersler de, çocuğunuzun sosyal ilişkiler kurmasını sağlayacaktır.

Bedensel Hakimiyet

Kayak yapan çocuklar, belki de hayatlarında ilk defa tüm vücutlarının farkına varırlar. Bedensel farkındalığın artmasına çok ciddi bir faydası olan kayak sporları, çocukların kuvvetli ve zayıf yönlerini fark etmesini sağlar. Bu sayede çocuklar, fiziklerine hakim ve özgüven dolu bireyler olarak geleceğe daha sağlam adımlar ile ilerleyeceklerdir.

Cevap bırakın