Kayak Sporları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaz tatili herkes tarafından benimsenmiş olsa da, kış tatili birçok insan için hala soru işaretleri ile doludur. Kayak sporlarına olan ön yargının ana sebebi de elbette bilgisizlik. Bugün sizler ile beraber deneyenin bir daha vazgeçemediği kayak sporlarını, sık sorulan sorular üzerinden inceliyoruz.

Kayak Sporu Nasıl Yapılır?

Temel olarak karlı bir zeminde ve tahtalar üzerinde giden sporcunun, estetik hareketler ile yaptığı sporlara denir. Sporcu zaman zaman normalde bir insanın ulaşması imkansız olan çok yüksek hızlara da ulaşabilmektedir.

Dünya’da kabul görmüş en popüler kayak sporları; Alp disiplini, snowboard, kayaklı koşu, serbest stil kayak, biatlon, kayakla atlama ve skibob olarak bilinir.

Bu sporlar çok zor gibi görünseler de öğrenilmeleri oldukça kolaydır. Kayak öğrenme aşaması ortalama olarak 3-4 gün sürmektedir. Eğitimin ilk gününde sporcu yamaçlara nasıl çıkılacağını, ekipmanları nasıl kullanacağını ve ayakta nasıl durması gerektiğini öğrenir. İkinci gün ise küçük dönüşler ve manevraların tekniği gösterilir. Üçüncü günde artık sporcu yamaçtan aşağıya kaymaya ve paralel dönüşler yapmaya başlamıştır. Dördüncü günde ise artık sporcu rahat bir şekilde kaymaya başlayacaktır.

Özel ders size iyi bir temel veriyor olsa da, bu sporda kendinizi geliştirmek için bol pratik yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Kayak Sporunun Olmazsa Olmazları

Kayak zor ve vücudu yoran bir aktivitedir. O nedenle spor öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız. Ayrıca kasları bu spor için çok güçsüz ve ham olan kayak severler, ilk deneyim sonrasında muhtemelen günlerce kas ağrısı çekeceklerdir. O nedenle planlı bir kayak tatili programınız var ise, o gün gelmeden aylarca önce spora başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Kayak sporları yoğun aktiviteler olduğu için beslenme bu spor için çok önemli bir yer tutar. Ağır beslenmekten kaçınarak, zengin ve kalorisi yüksek besinlere yönelebilirsiniz. Sırt çantanızda ise mutlaka atıştırmalık, meyve ve su bulundurunuz. Kayak yaparken bol su tüketmeniz gerekecektir.

Göz sağlığınız için mutlaka güneş gözlüğü kullanınız. Kayak tatili yapacağı için çoğu sporcunun aklına bile gelmeyen bu detay, size dağın zirvesinde çok büyük konfor sağlayacaktır. Güneş gözlükleri kayak yaparken, kardan yansıyan zararlı güneş ışınlarından gözlerinizi korur.

Kayak Tatili Valizinde Olması Gerekenler

Kayak ekipmanları veya kıyafetlerini, tatile gittiğiniz kayak merkezinde kiralayabilirsiniz. Uzun yıllardır bu spora gönül vermiş ve kendi ekipmanlarınıza sahipseniz, elbette valizde ilk olması gerekenler bu ekipmanlardır. THY’nin ekipmanların ayrı bir şekilde teslim edilmesi halinde, ek bir ücret almadığını hatırlatalım.

Ekipman ve Kayak Kıyafetleri haricinde valizinizde mutlaka bulunması gereken ihtiyaçları aşağıda listeliyoruz;

Sırt çantası, küçük bir cüzdan, matara, çakı, düdük, enerji verecek atıştırmalıklar, cep telefonu, şarj aleti, yüz kremi, nemlendirici krem, dudak koruyucu krem, yüksek koruma özelliği bulunan bir güneş kremi, kayak çorabı, termal çorap, normal çorap, kaliteli bir kayak eldiveni, kazak, polar, termal içlik, kayak atkısı, güneş gözlüğü, bere ve sırt çantasıdır.

Sırt çantası pistlerde mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Yukarıda yazdığımız ihtiyaçlarınızın birçoğunu sırt çantanız ile beraber pistlere çıkarabileceksiniz.

Kayak Sporları İçin Hangi Kayak Merkezlerini Tercih Etmeliyim?

Türkiye’de 50’den fazla kayak merkezi bulunuyor olsa da elbette bazı Kış sporları merkezleri daha ön plana durmaktadır. Sorunsuz ve unutamayacağınız bir Kış tatili için Uludağ, Palandöken, Sarıkamış, Erciyes, Kartepe, Kartalkaya, Esentepe veya Saklıkent kayak merkezlerinden birisini tercih edebilirsiniz.

Kayak merkezinde konaklamayı düşünüyorsanız, rezervasyonlarınızı bölgeye ilk kar düşmeden önce yapmaya gayret gösteriniz.

Cevap bırakın