Kayak Sporlarında Nereler Dikkat Edilir

Hayatınızda ilk defa kayak veya snowboard yapmak istiyorsanız, fakat nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Heyecan verici olduğu kadar da hakkında fikir sahibi olmayanlar için ürkütücü olan kayak sporları, bir kere yapıldığında bir daha bırakamayacak kadar zevk veren sporlardır.

Kayak sporlarını öğrenmeye başladığınızda, aslında o kadar korkulacak bir yanı olmadığını hemen anlayacaksınız. İyi bir hazırlık ve eğitim sayesinde, bu sporlara çok hızlı bir giriş yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kayak Merkezini İyi Seçin

Kayak tatiline giderken sadece sizin seviyeniz değil, beraber gittiğiniz kişilerin veya aile bireylerinin seviyesi de önemlidir. Örneğin ailenizde minik bir misafir varsa, onun da güzel bir tatil geçirebilmesi için çocuklara uygun kayak pistleri olan bir kayak merkezi tercih etmelisiniz.

Türkiye’deki popüler kayak merkezlerinin birçoğunda snowboard ve kayak pistleri bulunmaktadır. Kartalkaya, Kartepe, Uludağ, Palandöken, Erciyes gibi popüler kayak merkezlerimizin tamamında acemiler ve çocuklar için uygun pistler bulunuyor.

Yeşil renkte pistlerin ağırlıklı olduğu kayak pistleri, yeni başlayanlar için daha elverişlidir. Pist sayısının çok olması, kalabalıklar arasında kalmamanızı da sağlayacaktır.

Arkadaş grubunuzda deneyimli bir kayak sporcusu varsa, mutlaka Palandöken veya Uludağ gibi zorlu pistlerin de bulunduğu bir kayak merkezini tercih etmenizde fayda var.

Ruhen ve Fiziksel Olarak Kayağa Hazır Olmak

Kayak ve snowboard, oldukça zorlu ve performans gerektiren aktivitelerdir. Öyle ki formda olmayan bir kişi, ilk kayak gününden sonra 3-4 gün boyunca hamlık acısı çeker ve pistlere çıkması mümkün olmaz.

Keyifli bir kayak tatili geçirmek istiyorsanız, aylar öncesinde vücudunuzu buna hazır hale getirmek için çalışmalara başlamanız gerekiyor. Herhangi bir spor salonunda, ağırlık çalışmak ve kardiyo antrenmanları yapmak bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu arada ne kadar formda olursanız olun, ilk gün sonrasında hamlık acısı çekmeniz normaldir. Kayak sporları, vücudunuzdaki en ufak kasları dahi çalıştırdığı için ikinci gün kendinizi fazla zorlamamalı ve hatta gerekirse o günü dinlenerek geçirmelisiniz.

Kayak Ekipmanları ve Kayak Kıyafetleri

Bu sporda en önemli şey kıyafetler ve ekipmanlardır. Normal Kış kıyafetlerinin, dağın zirvesinde hükmü olmadığını unutmayın. Dağın zirvesinde sizi tonlarca kar ve dondurucu bir soğuk bekliyor olacak.

Kayak kıyafetlerinizin kalitesinden asla ödün vermeyin. Ucuza aldığınız kalitesiz kıyafetler, koca bir günün mahvolmasına sebep olabilir. Kayak pantolonu ve kayak montunun birincil amacı sizi kuru tutmak ve terlemenize karşı nefes alarak sizi hasta olmaktan kurtarmaktır. Bu iki ana kayak kıyafetine ek olarak termal içlikler, eldiven, boyunluk, bere, kayak çorabı gibi gereksinimlerinizde olacaktır.

Yeni başlayanlar için ekipman seçimi, çok zor bir konu değildir. Kayak merkezlerinde bulunan mağazalardaki görevlilere acemi olduğunuzu söylemeniz yeterlidir. Onlar sizin boyunuza ve kilonuza en uygun ekipmanları temin edeceklerdir. Yoğun günlerde, yola erken çıkmanızı tavsiye ediyoruz zira bazı kayak merkezlerinde ekipmanlar tükenebiliyor.

Kayak Sporlarında Özel Dersin Önemi

Kayağa ilk kez başlayanların yaptığı en büyük hata, sporu kendi başlarına öğrenmeye çalışmalarıdır. Bu çaba maalesef 1 hafta boyunca sürekli düşmenize ve ancak ayakta durma başarısı ile sonuçlanacaktır. Kayak zor bir spor değildir fakat bu tespit ancak eğitim alanlar için geçerlidir.

Biraz masraflı olsa da, satın alacağınız 3 saatlik özel ders ile ömür boyu mutlu bir şekilde yapacağınız kayak sporuna güzel bir giriş yapabilirsiniz. Ayrıca profesyonel eğitmenlerden eğitim alan kayak severlerde, kaza yaşama oranının çok daha düşük olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın