Kayak Sporlarında Sağlığınızın Önemli

Kış aylarının en güzel yanlarından birisi de elbette kayak sporları ve diğer aktivitelerdir. Bu güzel sporlar maalesef bazen beklenmedik sonuçlar ile canımızı sıkabiliyor. Kayak sporları, yılın sadece çok küçük bir döneminde yapıldığı için incinmeler ve yaralanmalar çok sık yaşanmaktadır. Bu sporu yaparken yaralanmamak ve sağlıklı bir şekilde eğlenmek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Kayak Tatili Öncesi Egzersiz

Kayak, tüm vücudu çalıştıran ender sporlardan birisidir. Dağın zirvesinde, karlar ile mücadele ederken fark etmeden kaslarınıza çok yüklenirsiniz. Kaslarınız bu duruma hazır değilse en iyi ihtimalle 1 haftalık Kış tatiliniz o gün biter zira hamlık acılarınız en az 5 gün sürecektir, en kötü ihtimal ise sakatlanırsınız. Bu nedenle kayak tatilinizden en az 2 ay önce egzersiz yapmaya başlamanız gerekiyor. Ağırlık ve kardiyo çalışmaları ile tüm vücudunuzu çalıştırmaya özen gösteriniz.

Fazla kilolar da kayak sporları için önemli bir dezavantajdır. Sporu bir hayat rutini haline getirmeniz, pistler üzerinde çok daha güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Dikkatinizi Spora Verin

Kayak sporları yüksek konsantrasyon isteyen aktivitelerdir. Dağın zirvesinde ve tamamen özgür olduğunuzun farkına varın. Günlük stresleriniz ve kaygılarınız artık dağın eteklerinde kaldı. Kayak sporlarında sakatlıkların büyük bölümü konsantrasyon eksiklikleri nedeni ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir aktivite için aklımızı tamamen spora vermeli ve mümkün olabildiğince bu muhteşem sporun keyfini çıkarmalıyız.

Ağrı ve Acılara Dikkat

Kayak sonrasında, çok aktif bir sporcu değilseniz kasların hamlığından dolayı kas acıları yaşarsınız. Bu acılar çok yoğun seviyelere çıkmadığı müddetçe normaldir. Burada dikkat etmeniz gereken, bu acılara rağmen pistlere çıkmamaktır. Bu şekilde hareket etmeniz, lif yırtılmalarına sebep olacaktır.

Ağrılar ise çok daha önem vermeniz gereken belirtilerdir. Kayak esnasında burkulan bileğiniz veya incinen herhangi bir kemiğiniz ağrıyor olabilir. Hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz elzemdir.

Uygun Ekipman Edinmenin Önemi

Kayağa yeni başlayan kişiler, ekipman satın almaktan kaçınırlar ki bu da oldukça mantıklı bir yoldur. Kayak ekipmanlarımızı genel olarak kayak merkezlerindeki kayak mağazalarından kiralıyoruz. Bu ekipmanları, özellikle acemi kayak severlere, mağazalarda bulunan profesyoneller vermektedir.

Yine de tüm işi o profesyonele bırakmadan, ekipmanın ayağımıza uygunluğunu test etmek bizim görevimiz. Sakatlıkların büyük bölümü ayağa tam oturmamış kayak botu veya board üzerine tam oturmamış kayak botu sebebiyle gerçekleşmektedir. O nedenle kilomuza uygun aldığımız board veya kayak tahtalarının, ayağımızla adeta bir bütün haline geldiğinden emin olmalıyız.

En önemli ayrıntılardan birisi de kask ve gözlük kullanımıdır. Bu iki ekipman, hayat kurtaracak kadar kritik öneme sahiptir. Özellikle kasksız piste çıkmak, insanın kendi canını bile bile tehlikeye atması demektir.

Bol Sıvı Tüketimi

Kayak yapan herkesin bol sıvı tüketmesi şarttır. Yoğun bir aktivite olması nedeni ile vücudumuz sürekli terler ve ciddi bir su kaybı oluşur. O nedenle kayak yapan tüm sporcuların, sırt çantalarında mutlaka birkaç şişe içme suyu olmalıdır.

Eklem Rahatsızlıkları Olanlar Dikkat

Özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde, diz ve eklem rahatsızlıkları çok sık görülmektedir. Böyle bir rahatsızlığı olan kayak severler, mutlaka doktorlarına muayene olarak izin almalıdır. Doktorun uygun görmediği durumlarda kayak yapmak, diz eklem ağrılarının artmasına ve rahatsızlığın ilerlemesine sebep olacaktır.

Aynı şekilde bel, boyun, omuz veya herhangi bir eklemde bulunan rahatsızlık da kayak için engeldir. Kayak sporları, tüm eklem ve kaslar kullanır. O nedenle ufak rahatsızlıkları olan okurlarımızın dahi bu rahatsızlıkları giderilesiye kadar kayak sporlarından uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın