Kayak Sporları Yapmak İsteyenlere Öneriler

Kış mevsiminin en güzel yanı kayak yapmaktır. Elbette bunu sadece daha önce kayak yapanlar bilecektir, buna henüz cesaret edemeyenler veya bir türlü imkan bulamamış okurlarımız maalesef bu duygudan mahrum kalıyorlar. Soğuğun da güzel yanı mı olurmuş? demeyin çünkü oluyor. Binlerce metre yükseklikten, muhteşem manzaralar eşliğinde kendinizi hızla bırakmak emin olun yaz tatilinde plajda serilip yatmaktan çok daha zevkli. Kayak sporuna başlamak tereddüt yaşatsa da bu spora başladıktan sonra vazgeçemiyorsunuz. Kayak sporuna başlamak için sadece cesaret ve özgüven gerekli.

Kış tatillerinde yemek yemenin, çorba içmenin ve hatta sucuk ekmek yemenin bile zevki tarif edilemez. Zira kayak sporu oldukça yorucu ve acıkmanın ne demek olduğunu dağın tepesinde çok daha iyi anlıyorsunuz. Kayak sporları konusunda daha önce hiç tecrübesi olmayanlar ise endişe etmesinler, onları çok zevkli ve bir o kadar da heyecanlı bir dünya bekliyor.

Kayak Sporuna Başlangıç Yapmak!

Kayak Malzemesi Seçimi - Eğitim

Kayak yaparken ya düşersem diye korkmayın çünkü kesinlikle düşeceksiniz. Dağın tepesinde zaten bu konuda yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Orada insanları eğiten profesyonel eğitmenler bile düşüyorlar çünkü düşmek bu işin doğasında var. Yeni başlayanların ilk birkaç günü tamamen düşmek ve kalkmayı öğrenme ile geçecek. Bu süreyi daha kısa tutmak için ise özel ders almanızı tavsiye ediyoruz. Özel dersler başlangıçta pahalı gibi görünse de 1 hafta boyunca düşe kalka tatil yapmaktan iyidir diye düşünüyorum.

Kayak Kıyafetleri ve Ekipmanlar

Kayak Malzemeleri Kiralama - Kayaklar

İlk kez tatil yapacağınız için ekipman satın alma gibi bir hata yapmayın çünkü daha size en uygun ekipmanın ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Ekipmanları kesinlikle kiralayın çünkü bir daha kayak yapmazsanız binlerce liranız boşa gitmemiş olur.

Kayak kıyafetlerini ise satın almanızı öneriyorum çünkü başkalarının giydiği çorapları veya pantolonu giymek istemiyor olabilirsiniz. Kayak kıyafetlerinde biraz paraya kıyacaksınız çünkü mutlaka su geçirmeyen kaliteli bir ürün olmalı yoksa tatil keyfinizi tamamen alıp götürebilir. Dağın tepesinde yedek kıyafette bulamayacağınızı hatırlatalım.

Türkiye’deki Kayak Merkezleri

Bütçenize güveniyorsanız Uludağ ve Kartalkaya kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz. Fakat bu merkezler en iyi oldukları için pahalı değiller, olay tamamen lokasyonlarında. Batı şehirlerine uzak olan fakat benim düşüncelerime göre ülkemizin en iyi iki kayak merkezi olan Erciyes ve Palandöken’de çok daha uygun fiyatlar ile tatilinizi yapabilirsiniz.

Cevap bırakın