Kayak Tatili İçin Bavul Hazırlığı

Yaz tatili için mayo ve güneş kremi yeterli olsa da, kış tatilleri çok daha geniş bir hazırlık aşaması gerektirir. Konforlu bir kayak tatili yapmak isteyen okurlarımız, bavullarında ihtiyaçları olabilecek tüm gereksinimleri bulundurmalıdırlar. Aksi takdirde alışveriş imkanlarının kısıtlı olduğu dağ zirvelerinde, istenmeyen mağduriyetler ortaya çıkabiliyor. Kayak tatili için bavulunuzda nelerin bulunması gerektiğini anlatacak olan yazımıza geçelim.

Termal İçlik

İlk başa termal içliği yazmayı uygun gördük zira bu kıyafetler, kayak sporcuları için gizli kahramanlardır. Hafif yapıları ile sizi soğuktan asıl koruyacak kıyafetler termal içliklerdir. Zira kayak pantolonu ve kayak montları sadece ıslanmanızı engeller, sert rüzgarlara karşı ısınızı koruyacak olan kıyafetler, termal içliklerdir. Normal içlikler, özellikle karasal iklime sahip kayak merkezlerinde sizi soğuklardan koruyamazlar.

Kayak Pantolonu ve Kayak Montu

Snowboard, kayak ve diğer kış sporları için tasarlanmış olan kayak kıyafetlerinin ilk amacı, nefes alması ve ıslanmamasıdır. Kayak aktiviteleri çok yorucu sporlar olduğu için, kayak sporcusu yoğun bir şekilde terleyecektir. Bu terin vücut üzerinde kuruyarak sizi hasta etmemesi için nefes alan ve kaliteli kayak kıyafetlerini tercih etmelisiniz.

Kayak Kaskı

Kask, kayak sporu yapan kişilerin tehlike yaşama oranını %90 azaltan mucizevi bir ekipmandır. Spor yaptığınız pistlerde kask takma zorunluluğu olmasa dahi mutlaka kendiniz ve aileniz için kask bulundurmalısınız. Çok yer kaplamasından dolayı bavulunuza koymak istemeyebilirsiniz, bu gibi durumlarda kayak merkezlerindeki kayak mağazasından kask kiralayabilirsiniz.

Kayak Gözlüğü

Bembeyaz pistleri izlemek bir süreliğine keyifli olsa da, pistlerde zaman geçirdikçe gözleriniz yorulmaya başlayacaktır. Ayrıca rüzgar ve tipi durumlarında da 1 metre önünüzü dahi göremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ihtiyacınız olan tek şey kayak gözlüğüdür. Kayak gözlüğü aynı zamanda güneşin kardan yansıyan zararlı ışınlarını da engelleyerek göz sağlığınızı koruyacaktır.

Sırt Çantası

İhtiyacınız olacak tüm küçük ekipman ve aksesuarlarınızı taşımanın en güzel yolu sırt çantasıdır. Sırt çantanızda mutlaka su ve atıştırmalık bulundurmayı da ihmal etmeyiniz. Pistlerde susuz kalmak, başınıza gelecek olan en kötü şeylerden birisidir.

Kamera

GOPRO gibi dayanıklı kameralar sayesinde, kayak performanslarınızı kayıt ederek gelecek adına güzel bir anı haline getirebilirsiniz.

El Isıtıcı

Özellikle soğuğa fazla alışkın olmayan sporcuların ve kadınların elleri çok hızlı üşüyebilmektedir. Üşüyen eller kayak performansını da etkileyeceği için yanınızda küçük ve kullanımı çok pratik olan el ısıtıcılarını taşıyabilirsiniz.

Dudak Koruyucusu

Vücudumuzun en ince derisine sahip olmasından dolayı, sert rüzgarlara dayanamayan dudaklarımız anında kuruyarak çatlayabilir. O nedenle küçük bir dudak koruyucusunu sırt çantanızda bulundurarak, bu küçük ama etkili yaraların önüne geçebilirsiniz.

Kayak Çorabı

Kayak çorapları, ayaklarımızı sert soğuktan korumakla kalmaz aynı zamanda oldukça sert bir yapıya sahip olan botlardan zarar görmelerini de engeller. Bu konuda yapılan en büyük yanlış, normal çorapları üst üste giymektir. Bu hiçbir işe yaramayacağı gibi hareket kabiliyetinizi de kısıtlayacaktır.

Güneş Koruyucu Krem

Yaz tatilinde miyiz? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz fakat güneş koruyucu krem her kayakçının mutlaka sırt çantasında bulundurması gereken bir ürün. Ortalama olarak 2-3 bin metre yüksekte olduğunuz için güneş ışınları size daha güçlü ulaşacaktır. İyi bir güneş kremi ile cildinizi güneşin zararlı ışınlarının vereceği olumsuz etkilerden kurtarabilirsiniz.

Kayak Boyunluğu

Ilıman iklime sahip kayak merkezlerinde çok tercih edilmese de, en azından sırt çantanızda bulundurmanızı öneriyoruz. Özellikle rüzgarın şiddetini artırdığı anlarda boyun ve yüz bölgenizi korumak için işlevsel bir kayak aksesuarıdır.

Yaz tatili için mayo ve güneş kremi yeterli olsa da, Kış tatilleri çok daha geniş bir hazırlık aşaması gerektirir. Konforlu bir kayak tatili yapmak isteyen okurlarımız, bavullarında ihtiyaçları olabilecek tüm gereksinimleri bulundurmalıdırlar. Aksi takdirde alışveriş imkanlarının kısıtlı olduğu dağ zirvelerinde, istenmeyen mağduriyetler ortaya çıkabiliyor. Kayak tatili için bavulunuzda nelerin bulunması gerektiğini anlatacak olan yazımıza geçelim.

Cevap bırakın