Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Kışın ortasında ne güneş gözlüğü ? demeyin çünkü dağın tepesinde güneşe hiç olmadığınız kadar yakın olacaksınız. Görüş açısının çok önemli olduğu kayak merkezlerinde, güneş gözlükleri hem görmenizi kolaylaştıracak hem de güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi koruyacaktır.

Özellikle kar ve buzdan yansıyan ışınlar, güneşin direkt ışınlarından çok daha tehlikelidir. Gözlerinizin sağlığı açısından sırt çantanızda güneş gözlüğü ve buna ek olarak bir adet kırılmaz kar gözlüğü taşımanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kayağa uygun olmayan güneş gözlükleri, sağlığınız açısından ciddi ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çerçevenin veya cam bölümün herhangi bir darbe dolayısı ile kırılması, göz yaralanmaları ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle kayak yaparken mutlaka kayağa uygun güneş ve kayak gözlükleri kullanılmalıdır.

Kayak Gözlükleri Özellikleri

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Kayak sporunda kişiye hem estetik bir görüntü veren hem de göz sağlığının korunmasını sağlayan gözlükler, bazı kritik özellikleri taşımak zorundalar. Güneş gözlüklerinde olmazsa olmaz bulunması gereken özellikleri aşağıda listeledik.

Lens Renkleri

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Kayak merkezleri tanıtımında, kayak sporcularının giydikleri gözlüklerin sarı ve turuncunun parlak bir tonunda olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi bu renklerin pistlerdeki olası tümsek ve taşları çok daha iyi göstermesidir. Sarı renk, bunlara ek olarak sisli havalarda kayakçının önünü rahat görebilmesini sağlar.

Kaliteli Çerçeve

Soğuk bir ortama gireceğiniz için metal çerçeveli gözlükler çok kullanışsız olacaktır. Bunun yerine kaliteli plastikten üretilmiş ve kırılmaz plastik çerçeveli gözlükleri tercih etmelisiniz. Bu sayede düşme gibi durumlarda gözlüğünüz zarar görmeyecek ve size de zarar vermeyecektir.

Kırılmaz Cam

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Kayak, zor ve sert bir spordur. Düşmeden kayak yapmak, en profesyonel kayak sporcularına dahi nasip olmamıştır. Bu sebeple kullanacağınız kayak gözlüğünün camlarının Polikarbonat veya buna benzer kırılmaz bir maddeden üretilmiş olmasına dikkat ediniz. Ünlü markalar kayak gözlüklerinde Polikarbonat camlar kullanırlar, bu camlar kırılmadığı gibi göz için zararlı ışınları da doğal özelliği ile filtreler.

UV Işınlarından Korunma

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Ultraviyole ışınları, göz sağlığımızı bozan ve kalıcı hasar bırakabilen ışınlardır. Bu ışınlara maruz kalmamak için UV koruması olan güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

Cevap bırakın