Kayak Yarışları Ne Zaman Düzenlenir?

Kayak yarışları yılın ilk aylarında kış mevsiminde yapılmaktadır. Birkaç farklı branşlarda düzenlenen kayak yarışmalarında profesyonel kayak sporcuları yarışmaktadır.  Kış sporları arasında yer alan kayak yarışları kayaklı koşu, alp disiplini, Biathlon, Snowboard ve kayaklı atlama branşlarında yapılmaktadır. Yarışmanın amacı, kayak sevenlere ya da bu kayak sporunu merak edenlere ve kayak öğrenmek isteyenlere ileri düzeyde bilgi verebilmektedir.  Kayak yarışlarında sporcuların kayak malzeme ve ekipmanlarına sahip olması gerekmektedir. Özellikle sporcuların kask takmaları ve kalça sırt ve bilekleri için koruyucu kullanmaları gerekmektedir.

Kayak Yarışları Takvimi

Kayak Ekipmanları Nelerdir? - Kayak

Kayak yarışlarının tarihi Türkiye Kayak Federasyonu tarafından belirlenmektedir. Bu sezon için düzenlenecek kayak yarışlarının ilk elemeleri ise 9 Ocak ile 11 Ocak tarihlerinde Erzurum Palandöken kayak merkezinde yapılmıştır. Daha sonraları da alp disiplinli kayak yarışları, Erzurum,  Kayseri, Kars, Bursa gibi çeşitli illerin kayak merkezlerinde yapılacaktır. Ocak aylarında başlayan yarışlar ön eleme, A1 ligi A2 ligi şeklinde yapılmaktadır.

En Çok Hangi Yarışlar Yapılıyor?

Kayak Merkezi Aktiviteleri ve Konaklama İmkanları - Erciyes Kayak Pisti

Kayak yarışlarında en çok alp disiplini ve kayakla atlama branşlarında yarışmalar düzenlenmektedir.  Kayak sporu dağcılık ve atletizm kayağı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Atlatizm kayağı alp disiplinli, Kuzey disiplinli olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılır ve kış olimpiyatlarında en çok düzenlenen müsabakalardandır. Alp disiplini;  slalom, serbest iniş çıkış ve büyük slalom çeşitlerinden oluşurken, kuzey disiplini ise kısa mesafe, uzun mesafe, estafet ve atlama gibi çeşitleri bulunmaktadır. Alp disiplini ve kuzey disiplininin birleşmesinden oluşan müsabaka türleri de bulunmaktadır. Alp disiplinin de kayak, yürüyüş ve kayarken yapılan hareketler ağırlık kazanmaktadır.  Alp disiplinin de en önemli türü olan Slalom ise erkek ve bayan sporculara özel ayrılmış alanlarda belli aralıklarla dikilen sopalar arasından kayarak, pistin sonunda bulunan kaleye en kısa zamanda geçilmesidir.

Kayak Atlama Yarışı Nedir?

Kayak atlama yarışı rampadan kayma, rampadan ayrılma, uçuş, yere konma gibi bölümlerden oluşan bir tür kayak yarışıdır. 1924 yılından beri kış sporları kapsamında yapılan kayak atlama Kuzey Alp disiplinli branşında yer almaktadır. Kayak atlama yarışmasında farklı büyüklüklerde bulunan rampalardan aşağı doğru kayma, yukarı havalanma, ileriye atlama, en uzak noktaya yumuşak bir şekilde konmayı kapsayan spor türü yarışmalarıdır. Kayak atlama yarışları yapılması zor fakat izlemesi de bir o kadar keyifli bir kış sporudur.

Cevap bırakın