Snowboard Hakkında Merak Edilenler

Son yıllarda ülkemizdeki en çok ilgi gören snowboard  kış sporları baz alındığında tercih olarak listenin başında geliyor. Kayak sporlarının başlangıcında ülkemizde bu spor dalına uygun pistlerin bulunmaması sebebiyle geç kıymeti bilinen Snowboard, son 10 senede çok ciddi bir ivme almış durumda. Geç öğrenilmesi sebebiyle bu spor hakkındaki bilgilerimiz de doğal olarak eksik kalabiliyor.

Bugünkü yazımızda Snowboard hakkında en çok merak edilen soruları, kısaca açıklamaya çalışacağız.

Hangi Boy Board Almalıyım?

Hangi Boy Board Almalıyım

Snowboard seçerken en önemli kriter bilinenin aksine boyunuz değil kilonuzdur. Çünkü kayak yaparken en önemli şey, vücudunuzun cm2 üzerine vereceği basınçtır. Bu sayede kilonuza uygun boyda board almanız en doğru tercih olacaktır. Snowboard kiralarken veya satın alırken, snowboard kutusunun arkasına baktığınız zaman kilonuza karşılık gelen cm’yi görebilirsiniz. Bu spora henüz yeni başlıyorsanız, kayak merkezlerinde bulunan kayak mağazaları yetkilisine kilonuzu söylemeniz yeterli olacaktır. Profesyonel sporcular ise kendi kayak stillerine göre board boylarını standart dışı seçebilirler.

Freestyle Nedir?

Snowboard’ın en çok tercih edilen ve en güvenli biçimidir. Bu disiplinde hız yapmaktan ziyade zıplamak ve akrobatik hareketler yapmak esas alınır. Freestyle disiplini için burun kısımları esnek boardlar tercih edilmelidir.

Freeride Nedir?

Akrobatik hareketler yaparken aynı zamanda hızla da kayılan bir disiplindir. Bol karda yapılması zorunludur ve bu sebeple daha büyük tahtalar gerektirirler. Tahtaların geniş olması vücut ağırlığınızın bol kar üzerinde adeta yüzebilmesini sağlar.

Bol Karda Nasıl Kayılır?

Bol karda en önemli şey, geniş ve biraz daha uzun bir board kullanmaktır. Aksi takdirde vücudunuzun ağırlığını kaldıracak yüzeyi bulamayan ince boardlar, karın içine batmanıza yol açacaktır. Bir diğer püf nokta ise tahtanın tam ortasına ayaklarınızı basmanızdır. Bu sayede tahtanın ne önü, ne de arkası havaya kalkarak batmanıza sebep olur.

Board Nereden Alınır?

Snowboard sporuna yeni başlıyorsanız board almanızı tavsiye etmiyoruz. Yıllar geçen bir tecrübe sonrasında ancak kendinize en uygun boardı tercih edebilirsiniz. Günümüzde internetin yaygın olarak kullanılmaya başlaması sayesinde, sezon sonu dönemlerde internet üzerinden büyük markaları takip ederek en uygun fiyatlı boardları satın alabilirsiniz.

Kayak Ayakkabısı Nasıl Giyilir?

Kayak ayakkabısının giyimi kolay olsa da giydikten sonra doğru bir ayakkabıyı tercih edip etmediğinizi anlamanız çok önemlidir. Öncelikle ayakkabının ön parmaklarınıza basınç yapmıyor olması gerekir. Parmaklarınızı hareket ettirebiliyor olmanız hem sağlığınız, hem de kayak performansı açısından önemlidir.

Daha sonra dizlerinizi hafif öne eğin. Topuğunuz ciddi bir şekilde havaya kalkıyorsa, bu sorundur. Çok az oynuyorsa, bu normaldir. Elbette bu küçük farkları kar ayakkabısının klipsleri ile oynayarak düzeltebilirsiniz. Kayak ayakkabısı kesinlikle ayağınızı sıkmamalı ve yine kesinlikle bol olmamalıdır. Ayağınızın her noktadan sarıldığını hissediyor olmanız, en doğru noktada olduğunuzu gösterecektir.

Ayağınızın kar ayakkabısına alışması için ona biraz süre verin. O nedenle klipsleri ilk aşamada aşırı sıkmayınız zira bu durumda ayağınızda karıncalanmalar hissedebilirsiniz. Klipsleri kaymadan hemen önce iyice sıkmanızı tavsiye ediyoruz. Birkaç saat sonra zaten ayağınız bu duruma uyum gösterecektir.

Snowboard Yaparken Kask Kullanmak Gerekir Mi?

Pistlere adım attığınız her anda kask kullanmanız gerekir. Snowboard veya herhangi bir Kış sporu, bilinçsiz ve eksik ekipmanla yapıldığı zaman ölümcül tehlikelere yol açabilir. Kask ise sizi bu tehlikelerin neredeyse %75 kadarından korur. Vücudumuzun en hassas noktası olan kafa ve boyun bölgesini, dışarıdan gelen darbelere karşı korur. Kayak tatiline giderken elbette valizinize kask koymanıza gerek yok. Tüm kayak merkezlerinde bulunan kayak mağazalarından, çocuklarınız ve kendiniz için kask kiralayabilirsiniz.

Cevap bırakın