Türkiye Kayak Milli Takımı Nerede Çalışıyor?

Son dönemlerde üstün başarılar gösteren Türkiye Kayak federasyonu kış sezonundan sonra Nisan ayında çalışmalarına başlamıştır.  Kayak milli takımı birçok bölgeden sporcuyu kadrosunda bulundurmaktadır. Özellikle Ağrı, ülkemizde kayak branşında önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye Kayak Milli Takımı pek çok sporcu kazanmıştır. Türkiye milli takımda yer alan sporcular birinci olabilmek adına kavurucu sıcaklıklarda antrenmanlarını sürdürmektedirler. Farklı kayak branşları arasında milli takıma giren sporcular ülkemizin farklı kesimlerinde antrenmanlar yaparak başarıya ulaşmaya çalışmaktadır.

Kayaklı Koşu Milli Takımı

Kayak Milli Takımı - Antrenman

Kayaklı koşu milli Takımı Olimpiyatlar için Bolu ilinin kayak merkezi olan Kartalkaya, Sarıalan yaylasında kış olimpiyatları için antrenmanlarını sürdürmektedir 3 erkek 3 de kadından oluşan 6 kişilik Kayaklı mili takımda sporcular, tekerlekli kayaklar ile 30 kilometre yolda, antreman yaparak, kış olimpiyatlarına hazırlanmaktadır.

Kayak Sporu Nedir?

Kayak sporu nedir ve kayak sporunda milli takım nasıl seçilir gibi soruları bu başlıkta bir araya toplarsak,  kayak sporu aynı ismi taşıyan ekipmanların ayaklara takılan kayaklar ile kar üzerinde ya da buz pistinde kayılmasıdır.  Ve keyif olarak yapılmaya başlanan bu sporla zamanla başarılara imza attıkça, birincilik ya da ikincilik şansını edenler arasında millik takıma seçilirler. Ülkelerini zirveye taşımak adına zorlu mücadeleden geçerler. Kayak sporunda yer alan malzemeleri kayak, kayak kaskı, kayak gözlüğü kayak eldiveni ve kayak pantolonu, kayak montu, kayak tulumu gibi vücudu soğuktan tutacak bulunmaktadır.

Kayak Milli Takımı

Kayak Milli Takımı

Kayak sporuna 5 yaşından büyük sağlığı yerinde olan kadın erkek fark etmeksizin tüm bireyler katılabilir. Yeni kayak yapmaya başlayan, kayak eğitmenleri tarafından sporun inceliklerini öğrenerek zamanla profesyonel olurlar.  Çeşitli yarışmalara katılarak sporcular zorlu pistlerde yeteneklerini sergilerler.  Ülkenin kış sporunda kalkınmasına olanak sağlayan kayak sporu aynı zamanda sporculara oldukça faydalı olmaktadır. Kişilerin iskelet yapısını ve kemiklerini güçlendiren kayak sporu aynı zamanda vücudun denge koordinasyonunu da geliştirerek vücut kaslarını çalıştırmaktadır.

Ülkemizde Hangi İllerde Kayak Merkezi Var?

Ülkemizde Bursa, Erzurum, Bolu,  Antalya, Kayseri, Bingöl, Kars, Elazığ, Erzincan, Kastamonu, Gümüşhane, Isparta, İzmir ve Ankara gibi illerde kayak merkezi bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise Erciyes Kayak Merkezi, Palandöken kayak merkezidir.

Cevap bırakın