Türkiye’nin En İyi 5 Kayak Merkezi

Kış ayları gelince çoğumuz bu mevsimi evde geçirmeyi hayal ediyorsa da, bazılarımız için kış ayları eğlenceden ibarettir. Kar yağışını adeta iple çeken kayak severler, Aralık ayının gelmesi ile beraber yollara düşerler. Türkiye’de ağırlıklı olarak kayak sezonu Aralık ayının ilk haftası ile başlamakta ve Mart ayının sonuna doğru yavaş yavaş son bulmaktadır. Bugünkü yazımızda kayak tatili planları yapan okurlarımıza katkıda bulunmak için en iyi 5 kayak merkezini inceliyoruz.

Uludağ Kayak Merkezi

Kayak kelimesini duyar duymaz ilk aklımıza gelen kayak merkezi olan Uludağ, Bursa şehir merkezine 36 kilometre mesafede bulunuyor. 2 kilometrelik pistlere sahip olan Uludağ, yüksek kar kalitesine ve geniş konaklama olanaklarına sahip. Sadece pistlere yakın 30 kadar otelin bulunması, Uludağ’ın neden daima lider olduğunun en büyük kanıtı niteliğinde.

Uludağ Türkiye’nin en iyi 5 kayak merkezi listesinde kesinlikle 1 numarayı hak ediyor. Kış sezonu boyunca yoğun olan Uludağ’da çok zorlu ve çok kolay parkurlar bulunmaktadır. Bu sayede merkezde her seviyeden sporcu kendisine uygun bir pist bulabilmekte.

Uludağ’da konaklamak için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de lütfen unutmayınız.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Uludağ’ın ardına yazmamış olmamızın iki sebebi var. İlki çok zorlu iklim şartlarına sahip olması ve Türkiye’nin nüfus yoğun bölgelerine uzak olması. İkincisi ise gece hayatının neredeyse hiç olamaması.

İşin kayak tarafına baktığımız zaman ise Palandöken’in tartışmasız bir lider olduğunu söyleyebiliriz. 22 adet kayak pistine sahip olan Palandöken, Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’na ev sahipliği yapması ile kalitesini zaten kanıtladı. Şehir merkezine neredeyse yürüme mesafesinde olan merkezde, Türkiye’nin en uzun ve zorlu pistleri bulunuyor. Palandöken’in en dikkat çeken yönü ise kayak sezonunun 6 aydan uzun sürmesi. Türkiye’de kayak sezonunu açan merkez, buna rağmen kapatmasını da biliyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Uludağ’ın alternatifi olan Kartalkaya Kayak Merkezi’ni üçüncü sıra için uygun bulduk. Şehir merkezine 1 saatlik mesafede olan Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın 1850 ila 2200 metrelik bölgesi arasına kurulmuştur.

Farklı zorluk derecelerine sahip 25 piste sahip ve kar kalitesi de Uludağ’dan daha iyi. Çocuk pistine sahip olması ve Snowboard pistleri ile Kartalkaya önemli bir avantaja sahip. Kartalkaya’nın zirvesinde 5 farklı lüks otel bulunmaktadır.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Dördüncü sıra için ise Erciyes’i uygun gördük. İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan heybetli Erciyes üzerine kurulmuş olan merkez, ülkemizin en büyük mekanik lift sistemlerine sahip. Saatte 26 bin kişinin pist başlangıç noktalarına taşınabildiği merkezde, 33 adet pist bulunuyor.

Kayağa yeni başlayanların da profesyonel kayak sporcularının da kendilerine uygun bir parkur bulabildiği Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Mart ayının sonuna kadar sürmektedir. Dünya ve Avrupa Snowboard turnuvalarının yapıldığı merkezde ayrıca sezon boyunca festival ve konserler düzenlenmektedir.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Beşinci sırayı sonuna kadar hak eden Sarıkamış, aslında çok daha yukarılarda olabilecek bir alt yapıya sahip. Dünya’nın en değerli kar türü olan kristal kara sahip tek kayak merkezimiz olan Sarıkamış, İsviçre Alpleri ile aynı özelliği taşımaktadır.

Şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta olan merkezde, 5 farklı pist bulunuyor ve bu pistlerin uzunluğu 12 kilometre. Siz kayak yaparken, bölgeyi adeta sarmış olan sarıçam ağaçları da size eşlik ediyor olacaklar. Kayak bölgesi henüz çok gelişmediği için konaklama olanakları kısıtlı fakat kesinlikle talebi karşılayabilecek düzeyde diyebiliriz.

Cevap bırakın