Yeni Başlayan Kayakçılara Tavsiyeler

Kayak, kendi içinde çok detayları ve bilinmezler olan bir spor dalıdır. Elbette bu detayların çoğuna kayak merkezlerindeki tatillerinizde vakıf olacaksınız fakat biz de elimizden geldiğince  yeni başlayan kayakçılara tavsiyeler vererek bilinçlendirmek istedik.

Yeni Başlayan Kayakçılara Kayak Ekipmanı Temini

Kayakçılar gelende bu spor için ‘kayak pahalıdır’ algısı olduğunu düşünürler fakat bu bir algı değildir; kayak merkezinde kayak yapmak gerçekten pahalıdır. Fakat yanlış hamleler ile zaten pahalı olan bu sporu daha da pahalı hale getirmenin manası yoktur.

Kayağa daha yeni başlamış, ayağı belki en fazla 2-3 kere kara değmiş insanlar çat diye kayak ekipmanı satın alabiliyorlar. Bu neresinden bakarsanız bakın yanlış bir harekettir. Kayak ekipmanı almak, ev almak kadar zor bir şeydir ve bunu kayağa yeni başlayan birisi yapamaz. Giden yüklü para ise cabası.

İlk tatilleriniz de paranızı konaklama, yeme içme ve kayak kıyafetlerinize ayırın. Konforunuz, sporu sevmek açısından önemlidir. Kimse mutlu olmadığı bir yere tekrar gitmez değil mi? Hijyen açısından ben kayak kıyafetlerinin satın alınması taraftarıyım fakat siz ilk deneyimler için kiralayabilirsiniz. Ekipmanlar ise kesinlikle kiralanması daha doğru olur. 5.000 liralık bir kayak takımına 60-100 lira vererek kiralamak çok daha mantıklıdır. Böylece kayağın size göre bir spor olmadığına karar verdiğinizde hiçbir zararınız olmaz.

Yeni Başlayan Kayakçılara Tavsiyeler

Yeni Başlayan Kayakçılara Tavsiyeler Konaklama Tercihi

Tüm tatilleriniz için demiyorum fakat ilk tatilinizde mutlaka iyi bir kayak merkezi olan otelde kalın. Planlarınızı kış aylarında değil de yaz aylarında yaparsanız erken rezervasyon imkanları sayesinde lüks otellerde dahi uygun fiyatlar ile kalabilirsiniz.Yeni başlayan kayakçılara en

Yemekle veya başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Dediğim gibi paranızın neredeyse tamamı buraya gitsin, bol bol kayın, bol bol yeyin ve çok dinlenin. Eğlenmek? Elbette imkan varsa doyasıya eğlenin fakat alkolü fazla kaçırmayın, alkol tüketimi dağın tepesinde sürekli sessiz kalmanıza ve idrarınızın gelmesine sebep olur.

Yeni Başlayan Kayakçılara Tavsiyeler

Yeni Başlayan Kayakçılar Cesur Olun

Ülkemizde kayak sporuna ciddi bir ön yargı vardır. Sakatlanırsın, üşürsün, hastalanırsın, çok pahalı diyenlere kulak asmayın. Bu bir zevktir ve kişisel bir zevktir. Hayatınızı yaşayın, bırakın onlar şortlarını giyip plajda uzansınlar. Siz de tatilinizi 100 kilometre hızla inerken, göl manzarasına göz attığınız pistlerde geçirin. Yeni Başlayan Kayakçılara Tavsiyeler

Tedarikli Olun

Dağın tepesinde bir anda karnınız acıkabilir veya yüzünüze krem sürmeniz gerekebilir. Bir yeriniz kanar bant veya bandaj gerekebilir. Sırt çantanız bu tip gerekli eşyaları taşımanız adına daima sırtınızda olsun. Atıştırmalı koymayı da unutmayın, kayak çok yıpratıcı bir spordur ve kaloriye ihtiyaç duyar.

Arkadaş ya da Özel Ders

Bilen bir arkadaşınız ile gittiğiniz için çok rahat olmayın. Kayağın zevkini çıkarabilmek için kayak arkadaşınız sizinle fazla uğraşmak istemeyecektir. 3 saatlik ders parası ödeyerek profesyonel eğitmenden ders almanızı tavsiye ediyoruz. Bu ders ömürlüktür, kayak yapmayı öğrenmek için azimli olmanızı ve kolay pes etmemenizi öneriyoruz.

Cevap bırakın