Yurt Dışında Kayak Tatili

Bazılarımız için kış aylarını çekilebilir kılan tek şey kış sporları olduğudur. Doğanın içinde, dağların zirvesinde ve muhteşem bir manzara ile geçireceğiniz Kış tatili, tüm yılın yorgunluğunu bulutlara bırakmanızı sağlayacaktır. 2018/2019 kayak sezonuna girdiğimiz bu günlerde, yurt dışında kayak tatili yapmak isteyen okurlarımıza birkaç tavsiyede bulunacağız.

Türkiye coğrafi zenginlikleri sayesinde Kış sporlarına çok elverişli dağlara sahip. Yine de farklı kültürler görmek isteyenler için yakınımızda çok fazla kayak merkezi bulunmaktadır.

İtalya Kayak Merkezleri

Avrupa’da kayak denince akla ilk gelen ülkelerden birisi olmamasına rağmen, İtalya Kış sporları için elverişli bir ülke. Ülkenin en meşhur bölgesi Dolomiti Superski bölgesidir. Bu kayak merkezinde tam 1.200 kilometre uzunluğunda pistler bulunmaktadır. Dünya’nın en büyük kayak alanlarından birisi olan Piedmont ve Valle d’aosta da yine İtalya’da bulunuyor.

Erken rezervasyon imkanları ile bu merkezlerde uygun konaklama fırsatlarını da yakalayabilirsiniz. Ben fiyata bakmıyorum, lüks bir merkezde kayak yapmak istiyorum diyenler ise Avrupa Yüksek Sosyetesinin tercih ettiği Cortina d’Ampezzo kayak merkezini tercih edebilirler.

İspanya Kayak Merkezleri

Toplamda 40’den fazla kayak merkezini barındıran İspanya, Avrupa’da kayak yapmak isteyenler için doğru bir destinasyon. Kayak merkezlerinin bir çoğu, Fransa kayak merkezleri ile komşudur. Ülkenin en popüler kayak merkezi ise Baqueira Beret de olarak bilinmektedir.

İsveç Kayak Merkezleri

Soğuk iklimi sayesinde adeta dağlarından karın hiç eksilmediği İsveç, İsveç Alpleri sayesinde dünyadaki bu sporun yapıldığı en güzel yerlerden birisidir. Kuzey Avrupa sınırları içerisindeki en büyük kayak merkezi olan d’Are de yine İsveç sınırları içerisinde bulunur. İsveç’in en dikkat çeken yönü ise adeta gerçek dışı olan Kuzey Işıkları’dır. Şanslı iseniz kayak yaparken bu ışıkları da yakalama fırsatı bulabilirsiniz.

Almanya Kayak Merkezleri

Türk nüfusunun Dünya üzerinde en yaygın olarak bulunduğu Almanya, güney sınırlarında Avrupa’nın en meşhur kayak merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Oberammergau, Oberstdorf, Spitzingsee ve Berchtesgaden gibi kayak merkezleri bulunmaktadır. Fakat ülkenin en büyük kayak merkezi ise Zugspitze dağının zirvesinde kurulmuş olan Bavyera Garmisch Partenkirchen kayak merkezidir. Bu kayak merkezinde olimpik pistler de bulunmaktadır ve bu pistler ziyaretçilerin kullanımına açıktır.

Avusturya Kayak Merkezi

Alplerin merkezinde bulunan kayak merkezlerine sahip olan Avusturya’nın en çok tercih edilme sebebi elbette İsviçre’ye göre daha uygun fiyatlara sahip olmasıdır. Sıkı durun! Avusturya 500’den fazla kayak merkezine sahiptir. Bu kayak merkezlerinden birçoğu küçük olsa da ülkenin kayak sporlarına verdiği önemi anlamak açısından bu sayının değeri büyüktür. Yılın 9 ayında da kayak yapabilmenizi sağlayan Avusturya Kayak Merkezleri’nin en ünlüsü ise Skiwelt Kayak Merkezi’dir. Tüm kayak merkezlerinin etrafında 5 yıldızlı otel, köy evleri ve butik oteller gibi konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

İsviçre Kayak Merkezleri

Türkiye’de Uludağ ne ise Dünya’da da İsviçre kayak sporları için o’dur. 1930’lı yıllardan beri kayak sporlarının profesyonel olarak yapıldığı ülkenin göz bebeği ise St. Moritz kayak merkezidir. 150 farklı ve birçoğu üst düzey kayak merkezi ile tam bir dağ ülkesi olan İsviçre, St. Moritz’e ek olarak Zermatt, Davos ve Gstaad gibi kış sporları merkezlerine de sahiptir.

Bu lüks ve pahalı kayak merkezlerinde, her seviyeden kayak severe göre pist bulmak mümkündür. Pistlerin etrafında çok şirin Alp köy evleri veya 5 yıldızlı süper lüks otelleri görebilirsiniz. Fiyatların Euro bazında olması ve İsviçre gelir seviyesine göre şekil alması nedeni ile, İsviçre’ye gidecek okurlarımızın maddi yönden de tedarikli olmasını tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın