Yurt İçi ve Yurt Dışı Kayak Merkezleri

Çoğunluğun aksine, yaz tatili yerine kış tatili iple çekiyorsanız, siz artık bir kayak tutkunu olmuşsunuz demektir. Bembeyaz karların üzerinde, çam ormanlarının arasında olmak eminiz ki size de kendinizi inanılmaz özgür hissettiriyor. Kayak ve Snowboard sporlarına meraklıysanız, bugünkü yazımızda önereceğimiz kayak merkezlerine bir göz atabilirsiniz.

Cortina D’Ampezzo

İtalya’nın en ünlü kayak merkezlerinden bir tanesi olan Cortina D’Ampezzo, konuklara spor seyahati kadar kültür tatili de yapma fırsatı sunuyor. Dolomitler bölgesinde yer alan Cortina D’Ampezzo Kayak Merkezi, toplam uzunluğu 115 kilometreyi aşan pistlere sahip. Bu kayak merkezi acemiler için çok uygun değil, daha çok belli bir deneyimi olan ve profesyonel sporcuların tatmin olacağı pistlere sahip. Sosyetenin ve ünlü sporcuların tercih etmesi nedeni ile fiyatların mütevazı olmadığını söyleyebiliriz.

Jasna

Slovakya’nın en büyük kayak merkezi olan Jasna, çok zorlu pistlere sahip olması ile dikkat çekiyor. Hem kayak hem de Snowboard tutkunları için özel pistlere sahip olan Jasna Kayak Merkezi, konuklarını muhteşem çam ormanları ile büyülüyor desek yeridir. Henüz pistlere çıkış yolunda bile sizi mest edecek bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Bölgedeki konaklama ve yeme içme olanakları da bir hayli gelişmiş. Erken rezervasyon imkanlarını da kullanarak bölgede uzun süreli kayak tatilleri yapabilirsiniz.

Zermatt

Meşhur Toblerone çikolatalarını bilmeyen yoktur, özellikle 90’ların nesli bu çikolatayı daha da hızlı hatırlayacaktır. Bu ünlü çikolatanın da üzerinde yer almayı başaran Zermatt Kayak Merkezi, Avrupa’nın en yüksek zirvelerinden birisi olan Matternhorn’da bulunuyor. 250 kilometreyi geçen pistleri ile tam bir kayak diyarı olan Zermatt, meşhur İsviçre Alpleri’nde yer almaktadır.

Dünya’nın en çok rağbet gören Kış sporları merkezlerinden birisi olması nedeniyle fiyatları yüksektir. Yine de her kayak tutkununun mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Poiana Braşov

Şehir merkezine oldukça yakın konumda olması, tarihi dokusu korunan Braşov kentini de gezmenize olanak sağlamaktadır. Romanya’nın en çok tercih edilen kayak merkezi olan Poiana Braşov, toplamda 23 kilometrelik piste sahip.

Bölgenin en dikkat çeken özelliği ise gece hayatı. Uygun fiyata kayak tatili yapıp, kayak sonrasında da yine uygun fiyatlara eğlenmek isteyenler gönül rahatlığı ile planlarının arasına Poiana Braşov Kayak Merkezi’ni ekleyebilirler.

Sarıkamış

İki yukarıda bahsettiğimiz Zermatt, hayallerinizi süslüyor fakat bütçeniz el vermediği için gidemiyorsanız aslında hiç üzülmenize gerek yok. Türkiye’de yaşıyorsanız, size meşhur Alper’den hiç farkı olmayan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni öneriyoruz. Türkiye’deki en kaliteli kar türüne sahip olan Sarıkamış, bu özelliği ile Avrupa ve Dünya’da ün salmış. Hak ettiği ilgiyi henüz maalesef görememiş olan Sarıkamış, toplam uzunluğu 12 kilometreyi bulan pistlere sahip. Bölgedeki kristal kar, dünya çapındaki profesyonel kayak sporcularının Kars’a gelmesini sağlamaktadır.

Palandöken

Kayak ve Snowboard sporlarını aynı anda yapmak isteyenler için Palandöken’den daha iyi bir yer düşünemiyoruz. Şehir merkezine çok yakın olması ve ulaşımın şehir içi araçlar ile sağlanabiliyor olması, Palandöken’i çekici kılan detaylardan birisidir.

Toplam uzunluğu 28 kilometreyi bulan pistler arasında, Ejder Pisti gibi Türkiye’nin en zorlu pistlerinden birisi de bulunmaktadır. Palandöken, Olimpiyatlara da ev sahipliği yapmış bir kayak merkezidir. Bu sporda kendinize güveniyorsanız, dünyaca ünlü kayak sporcularının deneyimlediği olimpiyat pistlerinde de kayabilirsiniz.

Birçok kayak severin yapmaktan büyük zevk aldığı gece kayağı da Palandöken’de uygulanabiliyor. Genel olarak fiyatları uygun olan Palandöken’de konaklama imkanları da oldukça çeşitli. Sezonun en yoğun zamanlarında dahi, uygun fiyatlı bir kayak oteli bulabilirsiniz.

Cevap bırakın