Camber, Rocker, Flat Kayak Tipleri Nedir? Farklılıkları Nelerdir?

Kayak tipleri yapacağınız kayak türü için hayati önem taşıyan bir konudur. Yanlış yapılan bir seçim sizi kayak sporundan soğutabilir. Bu sebeple rehber niteliğinde olması için çokça rastladığımız Camber, Rocker ve Flat kayak tiplerinin ne olduğunu, ne farkları olduğunu ve hangi koşullara uygun olduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle şu anda satılan ve kiralanan kayak takımların hepsi Carving özelliğindedir. Carving Kayak Nedir? Konumuzda bunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ancak kısaca üzerinden geçecek olursak Carving kayak; ortası ince, ön ve arkası geniş olan kayak tipidir. Bu özellik geleneksel kayak tiplerine göre dönüşlerde daha az enerji harcamanızı sağlamaktadır.

Kayak Tipleri

Kayak tiplerini 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar;

  • Camber
  • Rocker
  • Flat

Bu terimler güncel kayaklar arasında duyulan ve oldukça kafa karıştırıcı terimler olabiliyor. Ancak dediğimiz gibi yapmak istediğiniz kayak türüne göre oldukça önemlidir.

Camber Kayak Tipi

Çok eskilerden beri kullanılan kayak tiplerinden biridir. Kayağı yere koyduğunuzda ön ve arkası yerle temas ederken, orta kısmı yere değmemektedir. Bombeli kayak tipi de denen Camber’da, kıvrım ne kadar yüksek olursa tutuş o kadar sağlam olmaktadır ancak kontrol edebilmek de bir o kadar zorlaşmaktadır. Ezilmiş kar üzerinde keskin dönüşlerin rahat yapılmasından dolayı yarışçıların en çok tercih ettiği bir kayak tipidir. Camber kayaklar, yarışlarda, yokuş aşağıya inilen stillerde (Downhill) ya da serbest stiller de (freestyle) kullanılmaktadır.

Rocker Kayak Tipi

Toz halinde bulunan ve karın yumuşak olduğu kayak pistleri için uygun olan kayak tipidir. Camber kayak tipinin tersidir. Muz şeklinde olmasından dolayı derin ve toz kar pistlerinde maksimum sürat için tasarlanmıştır. Kıvrım ne kadar uzun olursa, kar ile teması o kadar azalır ve bu süratlenmeye yardımcı olur ama aynı zamanda da kontrol zorlaşır. Rocker kayak tipleri, serbest kayak stilleri olan Freeride Big Mountain ve Freestyle Backcountry için uygundur.

Flat Kayak Tipi

Bu tip kayaklar ise Camber özelliği taşımayan düz kayak tipleridir. Ön ve arka kısımlıları genellikle hafif kıvrımlı olur ve yere koyduğunuzda, ön ve arka hariç kayak tamamen yerle temas etmektedir. Mantıksal olarak temas ne kadar fazlaysa sürtünme de o kadar fazla olur. Flat kayak tiplerinde temas Camber ve Rocker’a göre daha fazladır. Bu sebeple daha iyi manevra yapma imkanına sahiptiler.

Ara Kayak Tipleri

Bu 3 ana başlığın haricinde ara kayak tipleri yani hibrid de diyebileceğiniz tipler bulunmaktadır. Örneğin Camber tipindeki kayakların sadece arka kısmı Rocker olan kayak tipleri bulunmaktadır. Bu tip kayaklar yokuş aşağıya süratle inilen stillerde (Versatile Downhill) kullanılır. Bir diğer ara tip ise hem Camber hem de Rocker olan kayak tipleri de mevcuttur. Bu kayak türleri çok yönlü serbest sürüş denilen (Versatile Freeride) stili için uygundur.

Cevap bırakın