Carving Kayak Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kayak tatiline gitmeden önce, en çok zaman harcanan ve en önemli olan konu kayak takımı seçimidir. Kendi stilinizi bilmeniz daha doğrusu hangi stili yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Carving Kayak Ne Zaman Bulundu?

Bir diğer adı “Parabolik Ski” olan Carving tipi kayak takımları tüm dünyada 90’lı senelerin sonuna doğru popüler olmaya başladı ve bugünlerde tüm kayak markalarının en çok ürettiği kayak tipi oldu hatta artık geleneksel kayak takımı bulmak bir hayli zor diyebiliriz.

Kayak markaları bunun patentini bir türlü alamadı nedeni ise aslında çok önceden üretilmiş bir dizayn olmasından kaynaklanıyor. Carving kayak tipi diyebiliriz buna kısaca, kayak sporunun ataları olan Norveçliler tarafından 1800’lü yıllarda yapıldığına rastlıyoruz.

Carving Kayak Özelliği Nedir?

Öncelikle Carving, bir kayma stili değil kayak yapısının dizaynı ile ilgili olduğunu söyleyelim. Carving kayak tipi, orta kısmı düz ve ince, ön ve arka kısımları orta kısma göre daha kalın ve açılı olan kayaklara verilen isimdir. Düz olan kayaklara göre daha kısa, ön ve arka kısımları daha kalındır. Kayak takımı seçerken dünya genelinde bir oran baz alınarak yapılır. Bu aran kayakçının boyu ile doğru orantılıdır. Kayakçının boyu ne kadar uzunsa kayak takımları da o oranda uzamaktadır. Hala bu oran kullanılarak kayak takımı seçilir. İşin özü sizi taşıyacak ve dengenizi sağlayabileceğiniz alanı yaratmaktır. Kayak ne kadar ince olursa sizin dengenizi sağlamanız için boyunun da o kadar uzaması gerekir. Carving kayak tipinde ise ön ve arka kısımları daha kalın olduğunda, dengenizi sağlayacak alana ulaşmak daha kısa boyda sağlanır.

Carving Kayak Tipinin Avantajları Nelerdir?

En kolay açıklama olarak; daha az enerji harcayarak daha kolay dönüş yapabilmenizi sağlar. Bunun nedeni de kayağın dizaynından kaynaklanmaktadır.

Yukarıdaki şekilde biraz açıklamaya çalıştım. Düz bir kayakta sağa ve sola dönüşlerde kayağın yanında bulunan çelikler düz olduğu için sizin ağırlık merkezinizi döneceğiniz yöne doğru vermeniz gerekmektedir. Carving’te ise bunu çok fazla çaba harcamadan yapabilirsiniz.

Bir örnekle bunu açıklamak gerekirse; buz patenini ele alalım. Altında düz ince bir jilet keskinliğinde bir çelik bulunmaktadır. Şimdi buz patenini giydiğinizi ve birinin sizi arkadan ittiğini düşünürseniz, pist üstünde dümdüz bir yol gidersiniz. Şimdi patenlerin altında bulunan çeliği, önden ve arkadan büktüğünüzü ve bu şekilde kaldığını düşünün. Bu sefer itildiğinizde çeliğin kıvrımları ne tarafa doğruysa siz hiçbir şey yapmasanız bile o tarafa doğru yol alacaksınız. Hatta bu kez de düz gitmek için çabalayacaksınız. Aslında işin mantığı bu kadar basit diyebiliriz.

Cevap bırakın