Erciyes Kayak Merkezi ve En Önemli Özellikleri

Modern kayak merkezi, lüks konaklama tesisleri, tırmanma alanları, yürüyüş parkurları, piknik alanları, leziz restoranları ve muhteşem manzarası ile Kayseri’nin en değerli turizm merkezi olan Erciyes Dağı, bundan asırlar önce ateşli patlamalar gerçekleştiren volkanik bir dağdı. İç Anadolu’nun adeta bacası olan Erciyes’in patlamaları sonucunda Peri Bacaları dahil olmak üzere birçok küçük dağ ve doğal şekiller ortaya çıkmıştır. O yüzden Erciyes halk arasında dağ doğuran dağ olarak bilinmektedir. Heybeti ve doğal alanları ile Anadolu’da hüküm sürmüş tüm devletlerin gözdesi olmuş Erciyes, günümüzde de Kayseri’nin sembolü haline gelmiştir. Erciyes Kayak Merkezi de Kayseri’nin en önemli sembollerinden biri olarak dikkat çekmektedir. 

Yüksekliği 3900 metre olan Erciyes Dağı’nda kayak sezonu Kasım ayında başlayıp, Mayıs ayının ilk haftasında son bulmaktadır. Tırmanış sezonu ise Nisan ayının sonunda başlayıp, Kasım ayına kadar devam etmektedir. Buradan, Kayak sezonu bittiğinde Tırmanış sezonunun başladığını ve Tırmanış sezonu bittiğinde de Kayak sezonunun başladığını anlayabiliriz.

Erciyes Dağı, adını Roma İmparatorluğu döneminde, dağa verilen ‘Argaios’ kelimesinden almıştır. Kelimenin anlamının yüksek ve beyaz dağ olduğu bilinmektedir. Erciyes, yılın her döneminde zirvesi karla kaplı bir dağdır.

Erciyes Kayak Merkezi Teleferik Sistemi

Kayak Merkezi Aktiviteleri ve Konaklama İmkanları - Erciyes Kayak Pisti

Türkiye’nin en büyük mekanik taşıma ağına sahip olan Erciyes, Dünya’da da bu alanda şapka çıkarılacak bir sisteme sahiptir. 24 kilometrelik bu ağ sayesinde, saatte 26 bin günde ise çeyrek milyon kişi pistlerin başlangıç noktalarına çıkabilmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi ve Güvenlik

Erciyes’te kayak yapıldığı her an görev yapan 22 kişilik bir güvenlik timi bulunmakta. Özellikle acemi kayakçılar, sıklıkla pistlerde veya pist kenarlarında takılıp kalabiliyorlar. Bu ve bunun gibi vakalarda Hızır gibi yetişen güvenlik timi sayesinde, acemi kayakçılar Erciyes Kayak Merkezi’nde çok daha huzurla spor yapabiliyorlar.

Erciyes Ekipman Kiralama ve Konaklama

Kayak Merkezi Aktiviteleri ve Konaklama İmkanları - Erciyes Kayak Pisti Ulaşım

Erciyes, pist fiyatlarının uygunluğu kadar uygun fiyatlı otellere de sahip bir turizm bölgesi. En yoğun dönemlerde bile neredeyse Batıdaki meşhur kayak otellerinin yarı fiyatına hizmet veren lüks ve konforlu otellere sahip. Bu fiyatlar, rezervasyonlarınızı erken yapmanız durumunda daha da aşağıya çekilecektir. ayağa ilk kez başlayacaksanız veya hiç ekipmanınız yok ise, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunan kayak dükkanından uygun fiyatlara ekipman ve kayak kıyafetlerini kiralayabilirsiniz. Güvenliğiniz için mutlaka kask kiralamayı da unutmayınız.

Cevap bırakın