İstanbul’un Yanı Başındaki Güzellik: Kartepe Kayak Merkezi

Yaz aylarının kavurucu sıcağından bunalan, kayak yapmak için gün sayan, ‘kar olsun bana yeter’ diyen kayak severler için Kartepe Kayak Merkezi, popülerliğini günden güne arttırmaya devam ediyor. Kayak denilince akla ilk gelen yer şüphesiz ki Uludağ ancak İstanbul’a yakınlığı ve Marmara bölgesinin en büyük 3. dağı olması sebebiyle Kartepe, şehrin stresinden, karmaşasından, gürültüsünden kurtulmak isteyenler ve yolda çok zaman harcamak istemeyenler için doğru tercih olacaktır. Gitmek isteyenlere ufak tavsiye vermek gerekirse kayak merkezi özellikle Ocak ve Şubat aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kartepe Kayak Merkezi'ne Günü Birlik Turlar

İstanbul’a yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta olan Kartepe, Kocaeli il merkezine 25 kilometre mesafede ve Sapanca Gölü ile İzmit Körfezi arasında yer almaktadır. Kartepe, Acısu, Köseköy, Arslanbey, Sarımeşe, Uzunçiftlik, Eşme, Derbent, Suadiye ve Maşukiye beldelerini kapsayan geniş bir bölgedir. Konumu itibariyle hem dağ hem de göl manzarasına sahip nadir yerlerden biridir. 

Kartepe’ye nasıl gidilir?” sorusuna gelecek olursak; kendi aracınızla gitmek için bulunduğunuz şehirden Kocaeli’ne kadar gelip Sapanca gişelerinden çıkmanız gerekmektedir. İstanbul’dan gidenler, TEM otoyolunu kullanarak yaklaşık 1,5 saatte gişelere ulaşabilirler. (Bu durum hem yola çıkılacak semte hem de trafiğin durumuna göre bu değişiklik gösterebilir.) Ankara’dan ise yine TEM otoyolunu kullanarak 3 – 3,5 saat civarında gişelere ulaşılabilir. Gişelerden girdikten sonra İzmit yönündeki Maşukiye beldesine gidilmelidir. Maşukiye’de zaten Kartepe tabelaları gözünüzden kaçmayacaktır. Tabelalar takip ederek 16 kilometre gittikten sonra kayak merkezine varılacaktır. 

İstanbul’dan Kartepe’ye Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’de 50’den Fazla Kayak Merkezi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Özel araç dışında şehrinizden Kocaeli otobüsleri ile Kartepe’ye ulaşabilirsiniz. Hatta bazı otobüs firmaları, direkt olarak Kartepe Kayak Merkezi’ne seferler düzenlemektedir.

İstanbul’dan gitmek isteyenler; Beylikdüzü, Bakırköy, Mecidiyeköy, Kadıköy ve Kartal semtlerindeki belirli noktalardan otobüse binerek Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşım imkanı bulabilir. Otobüs seferleri, isteğe göre tek yön, çift yön ya da günübirlik tur olarak yapılabilir. Otobüs fiyatları ise tek yön için 70 TL, çift yön için 110 TL civarında olup, günübirlik turlar ise aldığınız tarihe göre 50 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Cevap bırakın