Kartalkaya Yemekleri ve Bolu Mutfağı

Kartalkaya’nın diğer kayak merkezlerinden farkı, aşçılar diyarı olan Bolu’da bulunuyor olması. Bu da elbette kayak merkezi konuklarını çok geniş bir mutfağın beklediğinin işaretçisi. Kayak merkezinde bulunan otellerin tamamında öncelikli olarak Bolu Mutfağı ve ona ek olarak Türk, Dünya mutfağına ait lezzetler açık büfe olarak sunulmaktadır. Butik oteller ise açık büfe yerine alakart restoranları ile hizmet veriyor.

Güne yöresel ürünlerden oluşan muhteşem bir kahvaltı ile başlayacağınızı söyleyelim. Bolu, Türkiye’nin en yeşil kenti ve köylerinde organik besinler üretiliyor. Kayak sporunun yorucu ve efor isteyen bir aktivite olduğunu düşünürsek, güne iyi beslenerek başlamanın da önemli olduğunu görebiliriz.

Çok geniş bir mutfağa sahip olsa da Kartalkaya’da da en meşhur yiyecek sucuk ekmek. Kayak merkezlerinin adeta bir geleneği haline gelmiş olan bu atıştırmalık lezzet, size kayak da adeta bir enerji yüklemesi yapacak. Soğuğun sertliğine inat mangal başında sucuklarınızı kendiniz pişirerek de yiyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan küçük bir kamp tüpü, ekmek, sucuklar ve arkadaşlarınız.

Kartalkaya Yemekleri

Osmanlı mutfağının esintilerini sıklıkla göreceğiniz Kartalkaya Yemekleri, dünyaca ünlü Bolu aşçıları tarafından yapılmaktadır. Hamur işi, et ve tavuk yemekleri, zeytinyağlılar ve hoşaflar en çok göreceğiniz yemek türleri.

En çok yapılan yemekler ise palize, paşa pilavı, sakız bakla çorbası, nohutlu çorba, kedi batmaz, küllü çörek, gırma börek, kaşık sapı, halışka, müşür hoşafı, üzümlü kabak hoşafı, Mudurnu helvası, coş, katık, kızılcık tarhana çorbası, cevizli keşli erişte ve mengen pilavı. Bu lezzetlerin birçoğunu otellerde bulabilir veya Bolu merkeze inerek çok daha çeşitli restoranlardan faydalanabilirsiniz.

Yorucu bir kayak sonrasında otele geldiğinizde öyle çok acıkacaksınız ki, bu muhteşem lezzetlerin tamamını yemek isteyeceksiniz. Yine de özellikle ilk günlerde dikkat etmekte fayda var. Ara vererek veya dinlenerek yemek yemek, öncesinde bir kase çorba içmek mide sağlığınız için çok önemli.

Kartalkaya’da yemeğinizi yedikten sonra içkilerinizi yudumlamak için şömine başına geçebilir veya akşam saatlerinde başlayan dans partilerine veya konserlere katılabilirsiniz. Bu eğlence aktivitelerinde de çok lezzetli atıştırmalıklar ikram edilmektedir.

Cevap bırakın