Kartepe Kayak Merkezi Otel Seçenekleri

İstanbul’a yakın olması sebebiyle, hafta içi ve hafta sonu turist akını yaşayan Kartepe, üzerinde Türkiye’nin en modern kayak merkezlerinden birisini barındırmaktadır. Pistlere ulaşım sağlanan liftlerde, hafta sonları ciddi bir sıra olabiliyor. Bu sırayı sorun etmezseniz, hiç tereddüt dahi etmeden Kartepe planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Özel aracınız ile gelmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz Kartepe, İstanbul’dan 125 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kocaeli şehir merkezine 45 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Burada sonra ise dağın zirvesinde çıkmak yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Kocaeli Belediyesi 24 saat yol çalışması yapmakta fakat araçların mutlaka kar lastiklerinin takılı olması ve araç içerisinde zincir bulundurmaları gerekiyor.

Kartepe Konaklama Seçenekleri

Kartepe’yi ülkemizdeki diğer kayak merkezlerinden ayıran en belirgin özellik, sadece tek bir otele sahip olması. Green Park Kartepe Resort, pistlere yakın tek otel ve bu alternatifsiz otel pistlerin işletme hakkına da sahip. Pistler ve genel çevre düzeni yatırımlarının tamamını da otel kendisi gerçekleştirmektedir. Kartepe’de bu otele rakip çıkması mümkün değil fakat dağın eteklerinde ve özellikle Maşukiye bölgesinde butik oteller bulunuyor. Ormanlık bir alan arasında olan kayak merkezi çevresinde, ayrıca dağ otelleri de mevcut. Özellikle kalabalık olan arkadaş grupları ise dağ evlerini tercih etmektedirler.

Kartepe Kayak Merkezi Pistleri

Kartepe, gelişmiş bir mekanik lift sistemine sahiptir. Bu da neredeyse tüm pistlere telesiyej sistemleri ile konforlu bir şekilde çıkabilmenizi sağlıyor. Bölgedeki pistler arasında yeni başlayanlar için ideal pistler bulunuyor, elbette profesyonel sporcular için de zorlu parkular mevcut.

Acemi ve orta kayakçılar, meşhur Geyikalanı pistini tercih edebilirler. Kartepe’de kırmızı renkte pistler olduğu gibi siyah renkte bir pistte bulunmaktadır. Siyah pistler ani manevralar gerektiren ve bir anda daralan parkurlar sahip olduğu için sadece deneyimli kayak sporcuları tarafından kullanılmalıdır.

Kartepe’deki tüm pistlerin ortak noktası ise muhteşem bir manzaraya sahip olması. Zirvenin neredeyse her kısmından görülebilen Sapanca Gölü, tek kelime ile muhteşem.

Kartepe’nin Olumsuz Yönleri

Bir kayak merkezinin her şeyi kusursuz olamaz, değil mi? O zaman biraz da Kartepe eleştirisi yapalım. Küçük bir kayak merkezi olduğu için ve İstanbul gibi 20 milyonluk kente 1 saatlik mesafede bulunduğu için hafta sonları inanılmaz kalabalık olabiliyor. Öyle ki diğer kayak merkezleri bu kadar kalabalığı ancak sömestr veya yılbaşı tatillerinde görebiliyor.

Bu kalabalık pistlerde sıra beklemeniz, otoparkta yer bulamamanız, kiralık ekipman için çok sıra beklemeniz veya bitmesi dolayısı ile hiç ekipman bulamamanız gibi durumlara yol açabiliyor.

Pistlerde ortalama 20-30 dakika sıra beklemeyi sorun etmiyorsanız, Kartepe’ye hafta sonları da gelebilirsiniz fakat sizlere tavsiyemiz huzurlu bir kayak tatili için hafta içi günleri tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Kartepe’nin bir diğer olumsuz yanı da pistlerinin kısa olmasıdır. Oldukça keyifli parkurlara sahip olsalar da, Palandöken veya Uludağ gibi uzun pistlere sahip bir kayak merkezi değil. Ayrıca kayak sezonunun çok kısa olması da bölgenin bir diğer eksi yönü.

Her şeye rağmen muhteşem bir hafta sonu kaçamağı fırsatı sunan Kartepe Kayak Merkezi’ni, tüm kayak severlere tavsiye ediyoruz.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir ve Nerede Kalınır?

Kocaeli’ye giriş yaptığınız anda neredeyse her bölgede Kartepe tabelalarını göreceksiniz. Ulaşım araçları ile gitmek mümkün değil, özel aracınız yok ise zirveye çıkmak için taksi kullanmak zorunda kalacaksınız.

Pistlere yakın olmak için Green Park Resort otelinden başka seçeneğiniz yok. Bu otelde yer bulamayan veya özel aracı ile her gün 30 kilometre yol almayı göze alan konuklar, Maşukiye ve Sapanca çevresindeki butik otelleri veya dağ evlerini tercih edebilirler.

Cevap bırakın