Kayak Botu Fiyatları ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kayak sporunda satın alınacak en önemli ekipmanlardan hatta en önemlisi de diyebiliriz, kayak botudur. Yanlış seçilmiş bir kayak botu gününüzü mahvedebilir ve kayaktan soğutabilir. Bu yüzden seçiminizi doğru yapmanız çok önemli.

Kayak gözlüğü seçimi de önemli bir konudur. Bu seçini yapmadan önce “Kayak Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan incelemenizi tavsiye ederiz.

Kayak Botu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kayak Botu Fiyatları ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -kayak botu

İlk olarak botu denemeden önce, ayağınızın durumunu yani şiş olup olmadığına emin olun. Şiş bir ayakla yanlış bir bot seçimi yapmanız çok olasıdır. Diğer bir konu ise ayağınızda bulunan çorap olacaktır. İnce bir çorapla deneyip aldığınız bot, kayak yaptığınız zaman giyeceğiniz çoraptan farklı olacağı için size zorluk çıkartabilir. Öncelikle gittiğiniz mağazada botu denemeden önce çalışanlardan kayak çorabı isteyin ve bununla denemelerinizi yapın. 

Kayak botunun tipinden daha önemli olan bir şey vardır. Bu da esneklik demek olan Flex (Flaxible) değeridir. Karar vermeden önce kesinlikle Flex değerini öğrenin. Bu değer botun ne kadar esneyebildiğini belirleyen bir değerdir ve başlangıç seviyesi 50 – 60 civarındadır. Peki, Flex değeri ne demek? İyi bir değere sahip olan kayak botu, sporcunun yaptığı hataları telafi eder. Bu değer ne kadar yüksek olursa yapılan hatalar o kadar telafi edilir ve neredeyse hatasız bir şekilde istenilen hareket zemine aktarılır. Değer 100’e ne kadar yakınsa o kadar iyi demektir. 100 üzerindeki değerlere sahip olan kayak botları, yarışlarda kullanılmak için tasarlanmıştır ve oldukça serttir. Günlük kullanıma uygun değildir. 

Kayak botu, ayağınızın her yerini sardığına ve belli bir bölgeyi sıkmadığına dikkat edin. Eğer ayağınızın bir yerinde daha fazla basınç hissederseniz, spor yaptığınızda bu bir probleme dönüşecektir. 

En önemli nokta sakın kayak botunu denemeden almayınız. İnternet üzerinden bile alacaksanız ilk önce başka bir yerde mutlaka deneyin. 

Kayak Botu Fiyatları

Kayak Botu Fiyatları ve Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -kayak botu2

Kayak botlarının fiyatları, her üründe olduğu gibi markasına göre değişkenlik göstermektedir. Çocuklar için tasarlanmış kayak botları 400 TL ile 700 TL arasında değişmektedir. Yetişkin kayak botları ise 500 TL ile 2.200 TL arasında değişkenlik gösterir. 

İkinci el kayak botu almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ise, belli bir süre kullanımın ardından kayak botlarının içindeki malzeme aşınmaya ve özelliğini kaybetmeye başlar. Yavaş yavaş kullanan kişinin ayak yapısına uygun hale gelir ve sizin ayağınıza uymayabilir. Çok yıpranmış ve uzun süre kullanılmış botları almamanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın