Kayak Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sporlarının vazgeçilmezi olan kayak sporu için almanız veya kiralamanız gereken ekipmanlar bulunmaktadır. Bunların arasında kayak takımı, bedeninizi soğuktan koruyacak olan kayak montu ve pantolonu, herhangi bir kaza anında başınızı koruyacak olan kask, batonlar, botlar ve kayak gözlükleri bulunmaktadır. Bu yazımızda kayak gözlüğü fiyatları ve satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaşacağız. 

Kayak Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kayak Ekipmanları Nelerdir? - Gözlük

Öncelikle kayak gözlüğü alırken pistlerin hava koşullarını göz önüne alarak bir renk seçmelisiniz. “Hangi renk kayak gözlüğü ne işe yarar?” onu anlatmaya çalışacağız.

  • Havanın açık ancak güneşli olmadığı düşük ışıklı günlerde gül veya bakır renkteki gözlükleri seçmenizi tavsiye ederiz. 
  • Parlak ışığın bulunduğu ortamlarda koyu renkteki camları tercih etmelisiniz bunlar; koyu gri, koyu yeşil, koyu kahverengi gibi renkler olabilir. Bunlara ek olarak ayna kaplamalı gözlükleri de seçebilirsiniz. Bu kaplama güneş ışığını yansıtır ve “Görünür Işık İletimi”ni (VLT) azaltarak net bir görüş sağlar.
Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi
  • Işığın az olduğu ve havada sisin bulunduğu ortamlarda görüş bir hayli zor olacaktır. Bu nedenle sarı ve kehribar rengi gözlük tercih etmelisiniz. Bu renkteki camlar, pisteki derinlik algısını ön plana çıkarır ve tepeleri, tümsekleri daha rahat görebilmenize yardımcı olur. 
  • Aklınıza takılan bir soru da şu; “Peki, ben kayak yaparken hava değişirse gidip gözlüğü mü değiştireceğim?” Tabi ki hayır. Böyle durumlarda gözlüğünüzü, ışığa göre otomatik olarak rengi açılan veya koyulaşan camlı gözlükler kullanabilirsiniz. 
  • Polarize camlar kar üzerinden yansıyan ışıkların parlamasını azaltır, parlaklığın fazla olduğu bölgelerde bu tip camları kullanabilirsiniz ama bir dezavantajı polarize işlemi koyu renkteki camlara uygulanmaktadır ve güneşin kaybolmaya başladığı akşamüstü saatlerinde görüşünüz bozulabilir. 

Kayak Gözlüğü Fiyatları

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Kayak sporunda başlangıç seviyesindeyseniz, kayak ekipmanları almamanızı tavsiye ederiz çünkü eminim evinizde bir hevesle alıp daha sonra hiç kullanmadığınız bir sürü eşyanız vardır. Hem bu sebeple hem de kayak merkezi hava koşullarına tam hakim olamamanız sebebiyle nasıl bir gözlük almanız gerektiği konusunda kararsız kalabilirsiniz. 

Bu yüzden kayak ekipmanlarını kiralamak doğru bir tercih olacaktır. Zaten kayak merkezinde çalışan insanlar size hava şartlarına uygun olan ekipmanları verecektir. Bunun dışında kayak gözlüğü fiyatlarına gelecek olursak, markasına göre cam tipine göre fiyatları oldukça değişkendir. 

Kayak Tatili İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Çocuk kayak gözlükleri 100 TL ile 150 TL arasında farklı fiyatlara sahiptir. Yetişkin kayak gözlüklerine gelecek olursak, fiyat aralığı 200 TL’den 1.500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kayak gözlüğü alırken, bu konuda bilgili çalışanlardan yardım istemeyi ve kesinlikle almadan önce kasklı ve kasksız denemeyi unutmayın.

Cevap bırakın