Kayak Sporu ve Başlarken Yapılması Gerekenler

Kayak sporu için bir ilginiz varsa ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda olacağı düşüncesindeyiz. Tertemiz, bembeyaz karların üzerinde kendinizi özgür hissedebileceğiniz ve kayak yapmak dışında başka hiçbir şeyi düşünmeyeceğiniz o anı yaşamak için yapmanız gerekenler çok da zor değil.

Kayak Sporu İçin Kıyafet Seçimi

Kayak sporu içerisindeki en önemli, can alıcı noktalardan biri de kıyafettir. Soğuğu ya da rüzgarı geçiren, ısıtmayan, rahat olmayan kıyafetler sizi kayak sporundan soğutabilir. Ne kadar uğraşsanız bile rahat ve sıcak olmadığınız için kayak sporu yapma hevesiniz ve isteğiniz kaçabilir.

Öncelikle şekilden önce kıyafetlerin işlevine bakmalısınız. Kayak sporu için üretilmiş olan soğuğu ve suyu geçirmeyen kayak montu ve pantolonu ne kadar önemliyse içinize giydikleriniz de bir o kadar önemlidir. Termal içlik giymek büyük ölçüde ısı kaybını önleyecektir. Kar eldivenleri mutlaka kendinize uygun olanı almalısınız, büyük veya küçük olursa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Başınızı korumanız için bere, kar maskesi ve kar gözlüğü şarttır. Bere ve kar maskesi sıcaklık sağlarken, gözlerinizi yüzünüze vuran rüzgarlardan kar gözlüğü ile korursunuz. Bu sayede pisti daha iyi görür ve olası kazalardan kendinizi korursunuz. Kayak botu ise mutlaka denemeden almamanız gereken ekipmanlar arasında. Özellikle ikinci el kayak ekipmanları satan yerlerde bulunanlar (tabi hepsi değil) bir süre sonra kullananın ayak şeklini aldığı için sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden mutlaka denemeyi unutmayın.

Kayak Ekipmanı

Başlarken yapmamanız gereken ilk durumlardan biri kayak sporu için ekipman satın almak olacaktır. Evet, yanlış okumadınız eğer yeni başlıyor veya ilk defa yapacaksanız kayak ekipmanı satın almamalısınız. Nedeni ise; snowboard mu kayak mı daha hoşunuza gidecek bilmiyorsunuz, daha sonra belki kayak sporu beklediğiniz gibi bir spor olmayabilir ve sevmeyebilirsiniz. Kayak ekipmanları oldukça pahalı eşyalardır. Bir kere kullanmak için satın alınmaz. Ne yapabilirsiniz? Hemen hem tüm kayak merkezlerinde kayak ekipmanları kiralama hizmeti sunulmaktadır. Önceliğiniz kiralama yöntemi olmalı. Baktınız kayak yapmak hoşunuza gitti daha sonra ekipman satın alabilirsiniz.

Öncelikle kayak takımı mı, snowboard mu alacağınıza karar vermelisiniz. Kayak stilinize göre değişik kayak takımları bulunmaktadır. Satın alacağınız yerdeki görevli arkadaşlara danışarak sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Boyunuza ve kilonuza uygun olan bir kayak takımı mutlaka vardır.

Başlarken

İlk başlarda kayak dersi almanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra mümkünse bol bol pratik yapmalı ve internet üzerinden videolar izleyerek kendinizi geliştirmelisiniz. Temel kayak eğitimi alarak kısa süre içerisinde kendi başınıza rahatlıkla kayacak duruma gelebilirsiniz.

“Ben kayak dersi almak istemiyorum” diyorsanız yine kaymayı öğrenebilirsiniz ancak bu süre biraz daha uzayacaktır. Mesela; kayarken kesinlikle vücudunuzu geriye yaslamamalısınız. Vücut ağırlığınızı öne doğru vermelisiniz. Bunu ve daha birçok eğitimi temel kayak derslerinde alabilirsiniz. Baton tutuşları, denge pozisyonu, duruş, kolların duruşu gibi önemli temel taşları öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın