Uludağ Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Doğal yapısı ve iklimi sayesinde Marmara Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Uludağ, ülkemizin en gözde kayak merkezidir. Öyle ki sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından kayak severler Bursa’ya kayak yapmak için akın etmektedir. Bu açıdan şehrin turizm potansiyeline inanılmaz katkı sağlayan Uludağ Kayak Merkezi, kış aylarında neredeyse tamamen dolmaktadır.

Yıllara göre değişse de Uludağ’a ilk kar ortalama olarak Ekim ayında düşmektedir. Pistlerin kış sporlarına elverişli olacak kar kalınlığına ulaşması ise Kasım ayı sonuna doğru gerçekleşmekte. Bu nedenle Uludağ’da kayak sporlarına elverişli olan ayları Aralık, Ocak ve Şubat olarak belirtebiliriz. Kayak sezonu Mart ayının ilk veya ikinci haftasında son bulmaktadır.

Bu aylar elbette sadece kayak sporları yapmak isteyenler için geçerlidir. Uludağ’a bahar ve yaz aylarında da gelerek dağ tırmanışı, doğa yürüyüşü yapabilir veya çadırlarınızı getirerek kamp kurabilirsiniz. Bölgede geniş kamp alanları bulunmaktadır, hiçbir ekipmanınız yok ise çadırdan ateş malzemelerine kadar tüm ihtiyaçlarınızı burada bulunan işletmelerden de edinebilirsiniz.

Uludağ Kayak Otelleri

Çocuklu Ailelere Uygun Kayak Merkezleri ve Pistleri - uludağ kayak merkezi

Uludağ, ülkemizdeki diğer kayak tesisleri ile karşılaştırıldığında konaklama imkanları açısından en zengin bölgedir. İstanbul ve Ankara’ya çok yakın olması, kayak merkezinin özellikle Aralık ve Ocak aylarına inanılmaz bir ziyaretçi sayısına ulaşmasını sağlamıştır. Bu nedenle ilk gelişim bölgesi dolmuş ve bölgeye ikinci gelişim bölgesi açılarak yeni ve modern oteller kazandırılmıştır.

Bursa Uludağ’da lüks 5 yıldızlı oteller bulunduğu gibi bütçenizi fazla yormayacak 3-4 yıldızlı oteller ve konaklama ihtiyacınızı giderebileceğiniz pansiyonlar da bulunmaktadır. Rahat bir tatil geçirmek ve yolda fazla zaman kaybetmemek adına pistlere yakın konaklama tesislerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Uludağ Kayak Merkezi’ne Ulaşım

Çocuklu Ailelere Uygun Kayak Merkezleri ve Pistleri - uludağ kayak pisti

Yılın ortalama olarak 70 günü yağış alan Uludağ’a ulaşmak ise rahat ve oldukça keyifli. Uludağ Kayak Merkezi’ne gitmek için dünyanın en büyük teleferiğine Bursa şehir merkezinden binebiliyorsunuz. Bu sayede toplu ulaşım araçlarına binmenize kalmadan, harika bir manzara keyfi ile dağın tepesine tırmanabiliyorsunuz.

Günübirlik ve kendi özel aracı ile gelen konuklar ise, tepede bulunan Otopark’a araçlarını bırakarak pistleri kullanabilirler. Pist kullanımı için otellerden günlük veya saatlik skipass almanız gerekiyor.

Cevap bırakın