Uludağ’ın İdeal Kar Kalınlığı Nedir?

Türkiye’nin en iyi kayak merkezi olan Uludağ, profesyonel sporcuların olduğu kadar acemi kayakçılar tarafından da ilk tercih. Uludağ’ın kar kalınlığı, kayak ve buna ek olarak çok çeşitli kış sporlarının yapılmasına olanak sağlıyor. Tek bir kart ile tüm pistlerden faydalanılabilen kayak merkezindeki kar kalınlığı her sene değişse de ortalama bir değer verebilmek mümkün.

Zirvesi 2543 metre olan Uludağ, kar yağışı açısından çok zengin bir çizgiye sahiptir. İlk kar genel olarak Kasım ayında düşer fakat sezon Aralık ayının başında başlamaktadır. Mart ayının sonlarına doğru ise Kayak sezonu son bulur. Kayak için en verimli zaman olan Ocak ayında, Uludağ’daki kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Şubat sonuna doğru ise 4 metreyi bulduğu dahi olmaktadır. Mart ayının sonlarına doğru kar kalınlığı 1.5 metreye kadar düşmektedir. Uludağ’da, sezon boyunca kar kalınlığı hiçbir zaman 1 metrenin altına düşmemekte. Bugüne kadar Uludağ’da görülen en yüksek kar kalınlığı ise 4.3 metredir.

İdeal Kar Kalınlığı Nedir?

İlk Kayak Deneyimi İçin Neler Yapmalıyım?

Yağan kar miktarı elbette bir bölgenin kayak için uygun olması gerektiğini göstermez. Burada önemli olan pist olmaya uygun bölgelerin, düzenlenmesidir. Kayak için hava durumu da çok önemlidir, don yapacak kadar soğuk olan bölgelerde kayak yapmak tehlikelidir.

Güvenlik açısından oldukça kompleks olan Uludağ Kayak Merkezi’nde, misafirlerin güvenliği için pistlerde daima ekipler gezmektedir. Yoğun sis veya tipi gibi durumlarda pistler geçici olarak kullanıma kapatılabiliyor.

Güvenli bir kayak için her kayak severin bilmesi gereken bazı sorumlulukları vardır. Her birey mutlaka kask, bilek ve diz koruması ve kaliteli kayak kıyafetleri kullanmak zorundadır. Çocuklu aileler çocuklarının, onlara en uygun pistlerde kaydığından emin olmalıdır.

Bulgaristan Kayak Merkezleri - pist ulaşım

Uludağ’daki pistler çok kolay, kolay, orta, zor ve çok zor olmak üzere farklı seviyelere sahiptir. Hangi seviyede olduğunuzun bilincinde olarak mutlaka doğru pistlerde kaymalısınız. Olur da yanlış pistin liftine binmiş olsanız dahi, kaymak yerine geri dönerek size en uygun piste ulaşmalısınız. En önemli ve dikkat etmenizi rica ettiğimiz tavsiyemiz ise özel ders almanız yönünde olacaktır. Özel ders almak, kayak sporundan keyif almanızı sağlayacağı gibi olası yaralanmaların da önüne geçecektir.

Cevap bırakın